گام به گام درس 2 تاریخ دوازدهم انسانی

پاسخ پرسش های نمونه درس دوم تاریخ دوازدهم انسانی

گام به گام درس 2 تاریخ دوازدهم انسانی

نام درس :  تاریخ  | موضوع : گام به گام | نویسنده : نمره یار

منتشر شده در نمره یار  | پایه و رشته :  دوازدهم انسانی

گام به گام درس 2 تاریخ دوازدهم انسانی – در این پست می توانید پاسخ پرسش های نمونه درس اول تاریخ دوازدهم انسانی را مشاهده کنید. این سوالات در امتحانات نهایی شما مطرح خواهد شد و به شما دانش آموزان پیشنهاد می کنید بر روی این سوالات تسلط داشته باشید.

گام به گام درس 2 تاریخ دوازدهم انسانی

گام به گام درس 2 تاریخ دوازدهم انسانی

پاسخ سوال 1: صفویان حکومتی را تشکیل دادند که بیش از 200 سال پایدار بود. و در این دوران رونق اقتصادی، پیشرفت بازرگانی و کشاورزی و صنعت و همچنین ارتش منظم تشکیل گردید. و همچنین ایران، جایگاه سیاسی مناسبی داشت، بطوری که دولت‌های اروپایی در صدد جلب نظر ایران برای ممناعت از حملات عثمانی بودند. اما در دوران افشاریه، اگرچه از لحاظ نظامی قدرتمند بودیم، اما این اتفاق در جهت آبادانی ایران نبود. و در کودتای کریم خان زند، شرایط بهتر شد، اما هیچگاه وضعیت سیاسی و اقتصادی در حد دولت صفویه نبود.

پاسخ سوال 2: نادر در تاریخ ایران نقش مهمی داشت. او توانست تمامی متجاوزان، از جمله افغان‌ها و روسها و همچنین عثمانی‌ها را از خاک ایران بیرون کند. او 12 سال بر ایران حکومت کرد. 6 سال اول حکومت او بسیار ارزشمند بود و اگر بعد از همین 6 سال می‌مرد، به عنوان یک بزرگ مرد در تایخ می‌ماند. اما در 6 سال دوم، حکومت او ظالمانه شد و رفتار نامناسبی با مردم داشت.

پاسخ سوال 3: حکومت نادرشاه، بر اقتدارگری و تمرکز بر امور نظامی و ارتش متکی بود. و نهادهای اداری، رونق چندانی نداشتند. همچنین نادرشاه برای امور اداری و اقتصادی از مشاورانی که بیشتر دوست و نزدیکانش بودند، استفاده می‌کرد. و توجهی به وزارت و دیوان سالاری نمی‌کرد.

پاسخ سوال 4: این انقلاب با این که کوتاه و کم هیجان بود، اما سلطنت مشروطه انگلستان را تا به امروز رقم زده، این نتیجه باعث شد، که نخستین دموکراسی مدرن پایه ریزی شود. این انقلاب موجب بیداری سیاسی در بین مردم و کشورهای همسایه‌ی انگلیس شد، که انقلاب فرانسه، جزء تاثیر گرفته‌ها می‌باشد.

پاسخ سوال 5: کشور فرانسه در قرن 18، بدلیل شکست نظامی و صرف هزینه زیاد در آمریکا، با ورشکستگی اقتصادی مواجه شد و مشکلات اجتماعی نیز بوجود آورد. فرانسه در کل سه طبقه اجتماعی است:

  • الف: طبقه ممتاز، که علاوه بر داشتن امتیازات، از پرداخت مالیات نیز معاف بودند.
  • ب: طبقه متوسط، که غالبا تحصیل کرده بودند، مانند وکیل و دکتر و نویسنده و …، از اینکه طبقه ممتاز برای آنان امتیازی قائل نبودند، به شدت ناراحت بودند.
  • پ: طبقه فقیر، که بسیار زیاد بودند و بار اصلی مالیات و خدمات نظامی بر عهده‌ی این گروه بود. این گروه، لویی شانزدهم را عامل بدبختی خود می‌دانستند.

پاسخ سوال 6: انقلاب صنعتی باعث قدرت بیشتر اروپاییان شد، اما مسائل و مشکلات گسترش بی‌رویه شهرها، رشد سریع جمعیت، به وجود آمدن فاصله طبقاتی و نارضایتی اجتماعی و آلودگی زیست محیطی به وجود آمد.

پیشنهادی : نمونه سوال نوبت اول تاریخ دوازدهم | نمونه سوالات امتحان نهایی تاریخ دوازدهم

تو کنکور قبول میشی، اما چطوری؟

همه میگن فقط با تلاش و پشتکار! نه اینطور نیست!تلاش وقتی نتیجه میده که برای رفع اشکالات درسی، برای افزایش انگیزه و داشتن روحیه‌ی قوی، بهترین پشتیبان و استاد همراهت باشه. تو هم کنکوری هستی و برای قبولی در کنکور حداقل یکی ازین موارد رو نیاز داری و حقته که داشته باشیاز هرجای ایران که هستی، می‌تونی همین الان مشاوره رایگان بگیری