گام به گام درس 9 تاریخ دوازدهم انسانی

پاسخ پرسش های نمونه درس نهم تاریخ دوازدهم انسانی

گام به گام درس 9 تاریخ دوازدهم انسانی

نام درس :  تاریخ  | موضوع : گام به گام | نویسنده : نمره یار

منتشر شده در نمره یار  | پایه و رشته :  دوازدهم انسانی

گام به گام درس 9 تاریخ دوازدهم انسانی – در این پست می توانید پاسخ پرسش های نمونه درس اول تاریخ دوازدهم انسانی را مشاهده کنید. این سوالات در امتحانات نهایی شما مطرح خواهد شد و به شما دانش آموزان پیشنهاد می کنید بر روی این سوالات تسلط داشته باشید.

گام به گام درس 9 تاریخ دوازدهم انسانی

گام به گام درس 9 تاریخ دوازدهم انسانی

پاسخ سوال 1: محمدرضا شاه جانشین رضاشاه شد. او در ابتدای سلطنتش به منظور تحکیم جایگاه خویش، به اقدامات مختلفی دست زد. از جمله هنگام ادای سوگند مجلس شورای ملی سوگند خورد که مطابق قانون اساسی به عنوان یک پادشاهی مشروطه، فقط سلطنت کند و نه حکومت. او همچنین املاکی را که پدرش تصرف کرده بود، در اختبار دولت نهاد که به صاحبانش بازگردانده شود. علاوه بر آن به مراجع تقلید اطمینان داد که حکومت حجاب را محدود یا ممنوع نخواهد کرد.

پاسخ سوال 2: در دوران اشغال ایران توسط نیروهای متفقین در زمان جنگ جهانی دوم، رقابت شدیدی میان دولت‌های آمریکا و شوروی برای کسب امتیاز استخراج نفت در سایر مناطق ایران شکل گرفت، اما نمایندگان مجلس شورای ملی به پیشنهاد دکتر سعید مصدق طرحی را به تصویب رساندند که دولت را از مذاکره و انعقاد قرارداد با کشورهای خارجی در خصوص نفت ایران بدون تایید و تصویب مجلس میکرد. این مصوبه به منزله اتخاذ سیاست موازنه منفی، یعنی ایستادگی در برابر امتیاز خواهی دولت‌های سلطه جور دقيقا خلاف سیاست موازنه مثبت، تلقی می‌شد که تسلیم شدن در برابر قدرت‌های بزرگ و اتکای امتیاز و آنها را توصیه می کرد.

پاسخ سوال 3: پس از مذاکراتی که میان نماینده دولت ایران و نماینده شرکت نفت ایران و انگلیسی به هدف بازنگری در قرارداد نفت جنوبی و تامین منافع ایران صورت گرفت، قراردادی الحاقی تدوین و امضا شد. این قرارداد اندکی معاهده نفتی ۱۳۱۲ شمسی را تهدید کرد که تامین کننده حقوق و منافع کشورمان نبود، به همین دلیل، محدودی از نمایندگان مخالف مجلس شورای ملی مانع از رای گیری درباره آن شدند.

پاسخ سوال 4: نمایندگان مخالف قرارداد الحاقی در مجلس شانزدهم، ضمن مخالفت با این قرارداد طرح ملی شدن صنعت نفت ایران را پیشنهاد کردند. طرح را با استقبال گسترده شخصیت‌ها، قشرها و گروه‌های مختلف سیاسی، ملی و مذهبی روبرو شد. بسیاری از مطبوعات نیز به پشتیبانی از آن پرداختند و تظاهرات و اعتصاب‌هایی در مخالفت با قرارداد الحاقی و طرفداری از ملی شدن صنعت نفت برپا گردید. آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی که سابقه طولانی در مبارزه با استعمار انگلستان داشت با جدیت تمام از جنبش ملی شدن صنعت نفت حمایت کرد. وی از طریق اعلامیه‌ای، مبارزه برای عملی شدن نفت را تکلیف دینی و وطنی ملت ایران برشمرد و در پی آن، تعدادی از علما نیز نظر او را تایید کردند. در جبهه مقابل نیز انگلستان و عوامل داخلی آن برای حفظ منافع استعماری خود و جلوگیری از استیفای حقوق ملت ایران به تکاپو افتادند. سپهبد حاجیلی رزم آرا در مقابل نخست وزیری، از سیاست انگلستان جانبداری و به شدت با ملی شدن صنعت نفت مخالفت می‌کرد. پس از آنکه رزم آرا توسط خلیل طهماسبی، یکی از اعضای جمعیت فدائیان اسلام به قتل رسید مهمترین مانع بر سر راه ملی شدن صنعت نفت برداشته شد.

پاسخ سوال 5: نهضت ملی شدن صنعت نفت با اتحاد و یکپارچگی احزاب، گروه‌های مختلف سیاسی و مذهبی بر محور مبارزه با استعمار انگلیس آغاز شد و با همدلی و یگانگی دکتر مصدق و آیت الله کاشانی موانع داخلی و خارجی را یکی پس از دیگری از سر راه برداشت و موفقیت‌های بزرگی کسب کرد .اما پس از پیروزی قیام ۱۳ تير شرایط تغییر یافته همکاری و اتحاد رهبران شخصیت‌ها احزاب و گروه های دست اندر کار نهضت براثر غلبه روحبه لجاجت، خودمحوری، قدرت طلبی و منفعت جوبی‌های فردی و گروهی به تفرقه و دشمنی تبدیل گردید. با گسترش اختلاف‌ها و نظام‌های سیاسی میان شخصیت‌ها و گروه‌های ملی و مذهبی، منافع کشور و اهداف نهضت ملی شدن نفت به فراموشی سپرده شد. دشمنان خارجی و عوامل داخلی آنان با بهره گیری از تداوم و گسترش اختلاف و نزاع میان دکتر مصدق و آیت الله کاشانی و یاران و نزدیکان این دو شخصیت ملی و مذهبی و تلاش هایشان برای نابودی نهضت و سرنگونی دولت مصدق افزودند. آمریکا نیز که از زمان جنگ جهانی دوم سباست فعالی را در خصوص ایران اتخاذ کرده بود  و دکتر مصدق امیدوار و پشتیبان این کشور از ایران در ماجرای نفت بود، سرانجام به جانبداری از دولت انگلستان پرداخت و با آن دولت در براندازی دولت مصدق متعهد شد.

پیشنهادی : نمونه سوال نوبت اول تاریخ دوازدهم | نمونه سوالات امتحان نهایی تاریخ دوازدهم