اقدامات لازمی که قبل از اعلام نتایج کنکور که باید انجام داد

کارهای لازم قبل از اعلام نتایج کنکور

افدامات لازم تا اعلام نتایج کنکور

موضوع : مشاوره ای | نویسنده : سپهر کرمی

منتشر شده در نمره یار

هر ساله بعد از برگزاری کنکور سراسری دانش آموزان با یک دو گانگی مواجه می شوند و در تصمیم گیری برای آینده تحصیلیشان دچار تعارض می شوند که این یک امر کاملا طبیعی است. اما این امر رفته رفته تا اعلام نتایج کنکور به یک درگیری ذهنی تبدیل می شود که آیا انتخاب رشته کنم یا پشت کنکور بمانم و سال بعد انتخاب رشته کنم؟! داوطلبین گرامی اول از هر چیز باید به شما بگویم که قبل از اعلام نتایج کنکور هیچ چیز قطعی نیست و نباید بد بینانه به آینده نگریست، منطقی ترین راه منتظر ماندن تا هنگام اعلام نتایج کنکور و جایابی خودمان که در چه مرحله ای قرار داریم و به کجا می رویم.

در این پست قصد داریم برای شما دانش آموزان و داوطلبین ورود به دانشگاه های کشور چند نکته را معرفی کنیم که تا اعلام نتایج کنکور باید صورت گیرد تا از این تعارض ذهنی به نوعی خلاص شوید.

اقدامات لازمی که قبل از اعلام نتایج کنکور که باید انجام داد

1) خودتو با خودت مقایسه کن

اولین نکته این است که ما باید به خودمان نگاه کنیم و خودمان را با خودمان مقایسه کنیم و خود را در مقیاس بزرگ در حد تعداد داوطلبین کنکور قرار ندهیم این ها باعث میشود افکار منفی سراغ شما آمده و در تصمیم گیری برای انتخاب رشته سردرگم شوید پس حساب شده و گام به گام جلو رفته و به خودتان نگاه کنید.

این نکته خیلی مهم است چرا که اگر این افکار منفی ذهن شما را درگیر کند تبدیل به نوعی درماندگی خواهد شد. که هم شما را از انتخاب رشته و هم از کنکور دادن در سال جاری باز می دارد پس ذهنتان را درگیر حواشی کنکوری که دادید نکنید.

2) در مورد رشته های دانشگاهی تحقیق کن!

سعی کنید در فرصت باقی مانده در مورد رشته هایی که نسبتا بازار کار خوبی دارند و مورد علاقه ی شما نیز هستند اطلاعات جامعی کسب کنید. این به شما کمک می کند تا در هنگام انتخاب رشته اگر رتبه ی شما پایین بود اما یک انتخاب رشته ی خوب انجام داده و به یک آینده شغلی ایده آل دست پیدا کنید. این را بدانید کنکور آخر کار شما نیست و این داستان تا انتخاب رشته و ورود به دانشگاه ادامه دارد ….

اما در بحث تحقیق در مورد انتخاب رشته چند اشتباه رایج وجود دارد که در ادامه ی همین مطلب به آن خواهیم پرداخت.

3) چند مورد از اشتباهات رایج در انتخاب رشته

1- اولین اشتباه رایج داوطلبین گرامی عدم تحقیق جامع در مورد رشته های مورد نظر است، و عدم کسب اطلاع کافی در مورد رشته ی مورد نظر، این موضوع باعث می شود که دانش آموزان با اطلاعات بسیار اندک دست به انتخاب رشته بزنند و در آخر انتخاب رشته مناسبی نداشته باشند.

2- دومین اشتباه رایج داوطلبین هنگام مطالعه در مورد رشته های مختلف دانشگاهی، خوشبینانه یا حتی بدبینانه بودن نسبت به رشته ی مورد نظر است برای مثل فرد داوطلب به ورود دانشگاه، بسیار خوشبینانه در مورد رشته ی مورد علاقه دست به تحقیق زده و در نهایت با عدم برنامه ریزی صحیح و نرسیدن به آن رشته مواجه می شود، بارها و بارها ذکر کرده ام که خودتان را جایابی کنید و یک ارزیابی کلی از خود داشته باشید این موضوع به شما کمک می کند تا با نگاه باز به حقیقت جلو رفته و در نهایت انتخاب رشته ی صحیحی داشته باشید. همچنین فریب کلاهبرداران انتخاب رشته را نخورید سعی کنید به مرکز انتخاب رشته ای که مراجعه می کنید از اصالت آن اطمینان داشته باشید.

3- در نهایت سومین اشتباه در مورد مطالعه و تحقیق رشته دانشگاهی عدم مطالعه و قوانین هر رشته دانشگاهی است چرا که بعضی از رشته های دانشگاهی شامل قوانینی هستند که بسیاری از افراد از با خبر نیستند و اگر از آن ها هنگام انتخاب رشته اطلاع نداشته باشید موجب می شود که سال ها تلاش بی ثمر و بی فایده در دانشگاه داشته باشید یا یک الی دو سال زمان خود را تلف کنید.

4) اگر قصد داری پشت کنکور بمونی عادت های نادرستت رو ترک کن!

اگر از این موضوع اطمینان دارید که کنکور را آنطور که باید نداده اید و می خواهید در کنکور سال آینده شرکت کنید؛ سعی کنید حتما از عادت های اشتباه گذشته ی خود چشم پوشی کرده و آن عادت ها را ترک کنید. و خود را برای کنکور سال آینده تا بازه ی زمانی اعلام نتایج آماده کنید که بعد از اعلام نتایج این عادت ها همراه شما نباشد و بتوانید بهتر به درس خواندن ادامه دهید. برای مثال اگر ساعت خواب شما منظم نیست سعی کنید تا بازه ی زمانی اعلام نتایج کنکور ساعت خواب خود را تنظیم کنید.

5) با طیف های قبولی رشته های مورد نظرت آشنا شو!

توصیه می کنیم حتما به سایت هایی مانند قلمچی و گزینه 2 مراجعه کرد و با طیف قبولی دانشگاه های سال های پیش آشنا شوید این باعث میشود که شما یک ارزیابی کلی از انتخاب رشته خود داشته باشید و بتوانید خودتان را بهتر جایابی کنید.

نتیجه گیری

در آخر به شما داوطلبین ورود به دانشگاه های کشور توصیه می کنم تا زمان اعلام نتایج کنکور صبر نمایید و تا آن موقع موارد بالا را که مطرح شد انجام دهید و در اولین فرصت در مورد رشته هایی که احتمال قبولی خودتان را در آن بالا می دانید، تحقیق کنید تا به امید خدا به رشته ی دانشگاهی مد نظر خود رسیده و فرآیند تحصیل خود را تکمیل کنید.

همچنین می توانید به دیگر مطالب مشاوره ای ما مراجعه کرده و از آنها نهایت استفاده را ببرید.

موفق باشید. 🙂