بالا بردن کیفیت مطالعه دروس با روش PQRST

روش PQRST برای بالا بردن کیفیت مطالعه ی دروس به همراه توضیح و تشریح هر مرحله از این روش

بالا بردن کیفیت مطالعه دروس

موضوع : مشاوره ای | نویسنده : حنیفه اسفندیاری و سپهر کرمی

منتشر شده در نمره یار

بالا بردن کیفیت مطالعه دروس با روش PQRST – (مطلب مشاوره ای) سلام بچه ها امیدوارم حال دلتون کوک باشه، خب بچه ها من می خوام امروز در مورد روش مطالعه PQRST که یک روش بسیار موثریه در مورد مطالعه ی دروس و باعث بهبود فهم خواننده از مطالب میشه صحبت کنم، اسم این شیوه از حروف اول پنج مرحله گرفته شده که در مطالعه ی هر مطلب و درسی باید این پنج مرحله طی بشه

مرور اجمالی (preview) دید کلی به شما خواهد داد!

مرحله ی اول preview یا همون مرور اجمالی هست؛ ببینید بچه ها مرور اجمالی یعنی اینکه ما بتونیم از کل فصل و مطلب یک تصویر کلی تو ذهنمون ایجاد کنیم برای انجام این کار باید سرتیتر مطالب هر فصل رو بخونیم و نگاهی اجمالی به فصل، گفتار های اصلی، تصاویر اصلی و عکس های اون فصل داشته باشیم و مهم ترین جنبه ی این مرحله اینه که می تونیم خلاصه ی مطلب رو در پایان هر فصل بخونیم.

بالا بردن کیفیت مطالعه دروس با روش PQRST

در مورد هر یک از نکاتی که در خلاصه وجود داره باید فکر و تامل کنیم که یقینا سوالاتی درباره ی هرکدوم از نکات به ذهنمون خطور پیدا می کنه و بعد از خوندن اجمالی کل مطلب می تونیم جواب کلی براش پیدا کنیم و زمانی که داریم مطالعه دقیق انجام میدیم جواب دقیقش رو متوجه بشیم پس در حالت کلی هدف از مرور اجمالی بدست آوردن دید کلی از فصل و نحوه ی سازماندهی مطالب هست.

فواید مرور اجمالی چیست؟!

فوایدی که مرور اجمالی داره چیه؟! اصلا چرا باید مرور اجمالی صورت بگیره؟! ببینید مرور اجمالی باعث میشه اطلاعات مختصری در مورد مطلب مدنظر بدست بیاد مثلا با صفحات، حجم کتاب، درس و سبک نگارش می  آشنا بشیم آمادگی ذهنی خوبی برای خوندن درس پیدا می کنیم. در هنگام مطالعه ی درس تسلط کافی بر روی درس و مطالب ارائه شده در هر درس داریم.

مطالب رو با تمرکز و دقت بالا می خونیم چون آمادگی ذهنی داریم و با یک نظر و دید اجمالی از کل مطلب میزان درک مطلبمون افزایش پیدا می کنه که قادر خواهیم بود سختی، آسونی و حجم مطالب رو بسنجیم و برای مطالعه ی کتاب و بخشی از اون زمان رو تقسیم کنیم و هدفمند تر بریم جلو در کل اطلاعات اولیه قبل از خوندن دقیق توسط مرور اجمالی بدست میاد ببنید بچه ها این مرحله اگرچه زمان زیادی از ما نمگیره اما کاملا ضروریه و حتما قبل از مطالعه ی دروس باید این مرحله انجام بگیره.

از مطالب سوال طرح کنید.

مرحله ی دوم question یا همان سوال کردن هست؛ معمولا در کتاب درسی هر گفتار یا مطلب با عنوان درشت و پررنگ تر شروع میشه تو این مرحله بچه ها قبل از خوندن هر گفتار یا متن مورد نظر باید عنوان اون گفتار و عناوین دیگر رو یه نگاهی بندازن و از این عناوین، تصاویر، پارگراف، مقدمه و نتیجه ها سوال برای خودشون مطرح کنن یا سوال گذاری کنند که انتظار داشته باشن با خوندن دقیق اون متن یا مطلب مد نظر به پاسخ اون سوالات دست پیدا کنن خلاصه بهتون بخوام بگم کل این مرحله یعنی اینکه مطلب عمده ای که مولف می خواد تو این متن بیان کنه چیه؟!

سوال کردن خیلی خیلی مهمه، حالا چه فوایدی داره ببینید سوال گذاری یا طرح سوال باعث میشه که موقع درس خوندن حس کنجاوی تحریک بشه و هنگام درس خوندن با انگیزه ی بیشتری درس بخونیم چون حس کنجکاوی تحریک شده حافظه سعی می کنه فعالانه تر مطالب رو جذب، ذخیره و بازیابی کنه پس بخاطر سپردن مطالب بهتر صورت میگیره این فرم سوال گذاری نیروی درونی خلاقیت ما رو تحریک میکنه، کلا بچه ها عادت به سوال گذاری باعث میشه یک خواننده ی منفعل نباشیم. پس باید سعی کنیم این عادت مثبت یعنی سوال گذاری رو در حین درس خوندن برای خودمون ایجاد بکنیم و نکته ای که وجود داره اینه که تمام سوالات پایان فصل و پایان کتاب رو حتما مطالعه کنیم چون این عمل باعث میشه که هنگام مطالعه به نکات و جملات کلیدی توجه بیشتری داشته باشیم و ریز تر درس بخونیم.

پس از دو مرحله بالا مطالب رو با دقت بخونید.

مرحله ی سوم reading یا خواندن هست، خواندن یعنی چه، یعنی اینکه بیایم مطلب مدنظر رو با دقت و کیفیت بالایی متوجه بشیم، درک کنیم و بخونیم طوری که بتونیم جواب سوالاتی که در مرحله ی قبل برای ما ایجاد شده بود رو بدست بیاریم این میشه مرحله سوم تو این مرحله می تونیم اطلاعاتی که داریم الان می خونیم به مطالب دیگری که قبلا خوندیم ارتباط بدیم تا جواب سوالات رو پیدا کنیم می تونیم واژه ها و عبارت کلیدی که تو متن وجود داره علامت بزنیم و زیرشون خط بکشیم.

ولی نباید علامت زدنمون بیش از حد باشه، اگر بیایم زیر مطالب رو بیش از حد خط بکشیم و بیش از اندازه علامت گذاری کنیم ارزش واژه ها و کلمات کلیدی از بین میره و بین بقیه کلماتی که خیلی کلیدی نیستند گم میشن در واقع هدف اینه که واژه ها یا مطالب اصلی مشخص بشن تا بعدا بتونیم با توجه به اهمیت مطالب، مرور درست تری داشته باشیم.

یه نکته ای هم که در مورد یادداشت برداری بخوام بگم اینه که تا زمانی که تمام گفتار و مطلب مدنظر رو نخوندین یادداشت برداری نکنید چون اهمیت نسبی هر نکته رو نمی دونید خب ما تا الان مرحله ی سوم رو بیان کردیم نکته ای که وجود دارده مرحله ی دوم، سوم و چهارم (که الان به شما گفته میشه) این سه مرحله رو باید گفتار به گفتار و متن به متن اعمال کنید یعنی شما هر عنوانی یا گفتاری را که دارید می خونید این سه مرحله رو همزمان اعمال کنید بعد برید سراغ گفتار بعدی.

تلقین و تکرار یک راهبرد مناسب برای تثبیت مطالب

مرحله چهارم Self-Recitation هست که به معنی تلقین و تکرار هست که یک مرحله بسیار بسیار مهمه در مطالعه دروس، بعد از به پایان رسوندن مطالعه مطلب و گفتار مد نظر باید سعی کنید نکات عمده و اطلاعاتی رو که مطرح شده از حفط بیان کرده و یادآوری کنید پس دادن مطالب به خود یه روش بسیار موثری هست برای تثبیت کردن مطالب در ذهن، چون ما داریم مطالب ارائه شده را به زبان خودمون از حفظ بیان می کنیم بهتره این کار رو با صدای بلند انجام بدیم اما اگر شرایط مناسب نبود یا با صدای بلند تمرکز شما از بین میره اون ها رو با صدای آروم تر بیان کنید.

مطلب رو حتما با متن مقایسه کنید تا مطمئن باشید که دارید درست یادآوری می کنید که به اشتباه در ذهن شما ماندگار نشه تمرین و تکرار یا از بر گفتن مطالب باعث میشه کامل متوجه بشید که چه مطالبی رو به خطار نسپردید آگاهی کاملی درمورد مطالعتون پیدا کنید این کار به شما کمک می کنه اطلاعات رو در ذهن خودتون سازماندهی کنید مرحله چهارم خیلی مهمه؛ حتی اگر دانش آموزی طبق استاندارد مطالعاتی پیش نمیره حتما این مرحله رو در مطالعه ی دروسش اعمال کنه خیلی نتیجه ی خوبی خواهد گرفت.

آزمون یک راه حل خوب برای از بین بردن نقاظ ضعف در مطالعه !

مرحله ی آخر test یا همان آزمون دادن هست که خب یه کار خیلی واضحیه شما بعد از اینکه مطالعه ی هر درس یا فصل رو به پایان می رسونید بعد از خودتون امتحان بگیرید علت اینکه از خودتون باید امتحان بگیرید اینه که ضعف ها و نواقصی که در مطالعه و یادگیری داشتید رو متوجه بشید تا این نواقض و ضعف ها رو قبل از اینکه سر جلسه آزمون اصلیتون برید بتونید برطرف کنید و خیلی مهمه که به شب امتحان یا آزمون موکول نکنید حتما بین آزمون دادن و آزمون اصلی یک زمانی رو مدنظر بگیریم تا بر روی ضعف ها و نواقضمون کار کنیم. و بالاخره بعد از آزمون دادن مرور هستش که اهمیت و جایگاه خاض خودش رو در برنامه داره و خیلی مهمه که زمانی که دارید آزمون میدید نکته و مطلبی رو فراموش کردید حتما به کل فصل مراجعه داشته باشید.

نکته ی آخر

نکته مهمی که در کل این پنج مرحله وجود داره اینه که مرحله ی تلقین و تکرار بسیار مهمه همونطور که گفتم و به جای صرف زمان و چند بار خواندن مطالب خیلی بهتره که بخش عمده ی زمان مطالعمون رو از حفظ گفتن فعالانه ی مطالب اختصاص دهیم و خلاصه هم میتونه خیلی بهتون کمک بکنه که مطالب رو خیلی قشنگ در ذهنتون سازماندهی کنید. این روش خیلی مفیده و در کیفیت مطالعتون خیلی تاثیر گذار هست. امیدوارم مطالبی رو که به شما گفتم تونسته باشید ازش استفاده کنید و نهایت استفاده رو برده باشید.

موفق باشید. 🙂 تیم تحریریه نمره یار

مطلب مرتبط : بهترین روش مرور دروس برای کنکور | جلوگیری از فراموشی دروس