جلوگیری از فراموشی دروس در طولانی مدت با روش ابینگهاوس

روش ابینگهاوس برای جلوگیری از فراموشی دروس و معرفی دو نکته طلایی برای کند کردن روند فراموشی

جلوگیری از فراموشی دروس

موضوع : مشاوره ای | نویسنده : مهدی حسام و سپهر کرمی

منتشر شده در نمره یار

جلوگیری از فراموشی دروس در طولانی مدت با روش ابینگهاوس – امروز می خواهیم از سری دسته بندی مطالب مشاوره ای در مورد یک موضوع خیلی مهم به اسم فراموشی و روش های جلوگیری از فراموشی مطالب باهاتون صحبت کنیم. بچه ها می دونید فراموشی چگونه بوجود میاد فراموشی در اثر عدم مرور و عدم تثبیت مفاهیم اتفاق میفته.

حالا برای اینکه از این فراموشی جلوگیری کنیم باید با یک مفهوم خیلی مهم به اسم منحنی یادگیری آشنا بشیم منحنی یادگیری بچه ها چیه این منحنی به ما نشون میده که وقتی زمانی رو صرف یادگرفتن یک درس یا مهارتی می کنیم چقدر از نقطه صفر یعنی نقطه ای که هیچی بلد نیستیم حرکت می کنیم و به سطح حرفه ای شدن تو اون درس یا مطلب می رسیم یه تعریف ساده تر میگیم که یعنی تغییر میزان تسلط روی مفاهیم دروس بر اثر تمرین و تکرار، خب بچه ها چطوری از این فراموشی مطالب جلوگیری بکنیم و منحنی فراموشی رو خیلی کند بکنیم؛ امروز قصد داریم دو نکته خیلی مهم رو به شما آموزش بدیم حتما این دو مورد رو در نحوه ی مطالعی درس هاتون استفاده بکنید.

جلوگیری از فراموشی دروس در طولانی مدت با روش ابینگهاوس

منحنی یادگیری ابینگهاوس

نکته اول – منحنی یادگیری ابینگهاوس، ابینگهاوس یک روانشناسی آلمانی بود که می خواست با طراحی منحنی که موفقم شد فراموشی مطالب رو به عقب بندازه و باعث بشه که شما دیرتر مطالب یادتون بره خب بچه ها عکس منحنی رو داریم این منحنی رو نگاه کنید، به میگه که اگر مفهوم یک درس رو 100 درصد یاد گرفته باشیم یک یا دو روز بعد حدود 60 الی 80 درصد مطالب رو فراموش می کنیم اونم فقط در یک یا دو روز اول و در افراد متفاوت این درصد هایی که گفته میشه.

جالب اینه که روند فراموشی تو ذهن انسان 20 دقیقه بعد از مطالعه ی درس شروع میشه بر اساس این منحنی چطوری باید درس هامون رو مرور کنیم، چکار کنیم روند فراموشی رو به عقب بندازیم بچه ها ابینگهاوس بررسی کرده و به ما میگه که اگر پنج بار یه درسی رو مرور بکنیم روند فراموشی خیلی خیلی کتد میشه اما تاکید می کنه که فاصله های زمانی این 5 با مرور خیلی مهمه یعنی زمانبندی دقیق رو باید رعایت بکنیم که این 5 بار مرور اثر خودش رو بذاره و وقت کمتری از ما بگیره.

چه بازه های زمانی برای مرور خوبه؟!

حالا می خوام این بازه های زمانی رو بهتون بگم خوب گوش و خوب یادبگیرید اولین مرورمون 20 دقیقه بعد از اولین مطالعه هست یعنی برای بار اول که درس رو مطالعه کردیم بعد از 20 دقیقه یک مرور کلی از درسی که مطالعه کردیم انجام میدیم. دومین مرور ما 24 ساعت بعد یعنی روز بعد میشینیم دوباره همون درس رو مرور می کنیم، سومین مطالعمون 6 روز بعد از مطالعه ی اولیه تا اینجا روند فراموشی ما خیلی کند شما پس مرور چهارممون رو 10 روز بعد از اولین مرورمون انجام میدیم. یعنی 4 روز بعد از مرور سوم.

حالا با این همه حجم از دروس، چجوری مرور کنیم؟!

بچه ها خیلی ها نگران این هستند که ما چطوری همه ی درس هامون برسونیم اگر بخوایم همه وقتمون رو برای مرور بذاریم. اینطوری نیست اگر شما برای مطالعه یک درس 1/5 ساعت وقت گذاشتید در مرور های بعد مدت زمانی که برای مطالعه ی اولیه گذاشتید نصف و کمتر و کمتر خواهد شد و خیلی زمان کمتری ازتون میگیره.

نکاتی در مورد اولین مطالعه و مرور آخر

خب مرور آخر و مرور مهم 30 روز بعد از اولین مطالعه است یعنی اگر اولین مطالعتون اول ماه باشه مطالعه ی آخرتون یک ماه بعد انجام میدید خب حالا یک مثال می زنم خوب این مفهوم رو یاد بگیریم مثلا می خوایم فصل عصب زیست رو خوب مطالعه و مرور کنیم که یادبگیریم؛ اول ماه این درس رو شروع می کنیم به مطالعه و بعد از 20 دقیقه یک نگاه کلی به این فصل می اندازیم قطعا به دلیل مطالعه ی اولیه مدت زمانی که برای مرور 20 دقیقه بعد از مطالعه اولیه می گذاریم خیلی کم خواهد بود و وقتی از ما نخواهد گرفت بعد از مرور چشم هاتون رو ببنید و سعی کنید هر آنچه از درس یادگرفتید رو برای خودتون بازگو کنید تا در مرور اولیه مطالب در ذهنتون تثبیت بشه و منحنی فراموش کمتر و کمتر بشه.

خب مرور دومون رو فردای اون روز دقیقا ساعتی که اون درس رو مطالعه کردیم انجام میدیم و مرور سوم رو 6 روز بعد از اولین مطالعه انجام میدیم. مرور چهارم رو 10 روز بعد از اولین مطالعه انجام میدیم. مرور آخر هم که جنبه ی جمع بندی دروس رو داره 30 روز بعد از اولین مطالعه صورت میگیره به این نکته دقت داشته باشید که اولین مطالعه و آخرین مرور شما خیلی مهمه، سعی کنید در اولین مطالعه، خوب بر روی دروس مسلط شوید و در آخرین مرور خودتون از اون درس تمام مباحث رو جمع بندی کرده و نکته وار مباحث رو در ذهنتون تثبیت کنید.

نتیجه گیری

خب اگر اقداماتی که به شما گفته شد برای کم تر کردن روند منحنی فراموشی رو انجام بدید خواهید دید که چقدر مطالب دیر از ذهن شما از بین می روند و درصد فراموشی شما چقدر کم شده است! اگر این 5 مرور رو انجام بدید و در فواصل زمانی اعلامی مطمئن باشید که بازیابی مطالب هم بهتر خواهد بود چرا که برخی از افراد به جز اینکه در اندوزش و ذخیره سازی مفاهیم در ذهنشون مشکل دارند در بازیابی مطالب از ذهنشون یا به قولی پیدا کردن مطالب از ذهنشون هم مشکلی دارند با رعایت این نکات شما هم در اندوزش و ذخیره سازی و هم در بازیابی مطالب مشکلی نخواهید داشت.

بچه ها این روش فقط برای کنکور نیست برای امتحانات نهایی و امتحانات پایان ترم هم خیلی مفیده چرا که دیگر نگران حجم زیاد مطالب اونم در فرصت کم امتحاناتی که دارین نیستید شما درس ها رو به این روش استاندارد طول سال خوندین و حتما و حتما بیشتر مطالب در زمان امتحان یادتون و با یک مرور و تست زدن برید سر جلسه امتحان بدون هیچ نگرانی! خب این از روش اول که به شما گفته شد روش ابینگهوس این خیلی مهمه ها!!! حتما با دقت یه بار دیگه بخون تا کامل متوجه بشید

تثبیت مطالب، مرور و جمع بندی بر پایه تست زدن

نکته خیلی مهم دوم : این نکته بر پایه تست زدن هست بچه ها تا حالا برای شما پیش اومده که یک درس رو خیلی خوب خونده باشین و برید سر جلسه ی امتحان یه سوالی رو ببینین و بگین که من این رو خوندم اما یادم نمیاد که بنویسم.

بعد که از سر امتحان بیرون می روید و نگاه به چهره ی دوستتون می کنید جواب سوال یادتون میفته این چرا اتفاق می افته برای ما، بچه ها ببینین وقتی که یک مطلبی رو از قبل یادنگرفته باشین حتی اگر بعدش سه یا چهار بار هم مرور بکنید نزدیک امتحان، مغزتون نا خودآگاه اون مطلبی رو که خوب یادنگرفتید رو ازش عبور می کنه و شما تو مرور فقط چشمتون بهش میوفته و حس می کنید یادتونه ولی در واقع چون بار اول خوب یاد نگرفتید؛

الان مغزتون ازش عبور می کنه این خیلی نکته ی مهمیه بعد میرین سر امتحان من اینو خونده بودم ولی نمی تونم این فرمول رو اینجا پیاده بکنم، چه روشی هست که از این موضوع جلوگیری بکنیم که خیلی هم برامون تکرار شده روشی که خیلی کمکتون می کنه تست زدن در روز های نزدیک امتحانه

تست زدن عامل خوبی برای جلوگیری از فراموشی

یعنی حتی اگر امتحان پایان ترم دارید دو یا سه روز مونده به امتحان ریاضی، فیزیک، زیست، ادبیات اختصاصی یا هر درسی خب شما شروع کنید و برای اون درس یه تعداد تست بزنید، یه تعداد تست که خیلی ازتون وقت نگیره و وقت مرورتون رو نگیره و همچنین بتونین کل مطالب رو مرور کرده باشید با اون تست این چه کمکی بهتون می کنه اگر مطالبی که فراموش کردید داخل اون تست ها باشه شما نخواهید توانست که اون تست ها رو حل بکنید شما متوجه فراموش کردم یا عدم یادگرفتن اون مطلب میشین و میرین اون مطلب رو مرور می کنید این میشه مرور درست یه قسمتی که قبلا فراموش کردید.

امیدواریم از این دو نکته نهایت استفاده رو بکنید. و حتما روش ابینگهاوس رو هم فراموش نکنید.

موفق باشید. 🙂

مطالب مرتبط : بهترین روش مرور دروس برای کنکور