راه های افزایش ساعت مطالعه برای کنکور، چگونگی بالا بردن ساعت مطالعه

راه های افزایش میزان ساعت مطالعه و معرفی راه های کاهش دهنده میزان ساعت مطالعه

راه های افزایش ساعت مطالعه

موضوع : مشاوره ای | نویسنده : سپهر کرمی

منتشر شده در نمره یار

راه های افزایش ساعت مطالعه : در این پست از مطالب مشاوره ای به یکی از چالش های بزرگ کنکوری ها و دانش آموزان یعنی افزایش ساعت مطالعه می پردازیم که در ادامه ی مطلب راه هایی به شما معرفی می کنیم که باعث شده شما در روند افزایش تدریجی ساعت مطالعه بهتر عمل کرده و بتوانید ساعت مدت زمان درس خواندن خود را به حد مطلوب برسانید.

در میان داوطلبین کنکور یکی از دغدغه های همیشگی و ثابت ساعت و مدت زمان مطالعه است جدا از مسائلی که داوطلبین با آن ها در گیر هستند؛ به قولی دیگر دانش آموزان بیشتر به ساعت مطالعه در برنامه ریزی ها خود بها می دهند و برایشان مدت زمان مطالعه بسیار مهم است که این یک امر طبیعی است و البته مهم! کنکوری های عزیز همیشه به دنبال راهی هستند که مدت زمان درس خواندن خود را بالا برده و در بیشتر اوقات از مدت زمان مطالعه خود راضی نیستند و رفته رفته این مسئله تبدیل به یک چالش بزرگ برای دانش آموزان کنکوری می شود. اما باید به این نکته نیز توجه کنیم که آیا افزایش مدت زمان مطالعه منجر به افزایش کیفیت مطالعه و میزان تسلط ما به درس می شود؟!

راه های افزایش ساعت مطالعه برای کنکور، چگونگی بالا بردن ساعت مطالعه

1) کیفیت را فدای کمیت نکنیم!

بعضی از کنکور های عزیز به این نکته توجه ندارند که در کنار کمیت، کیفیت نیز مهم است و باید در مدت زمانی که درس ها رو مطالعه می کنند به حد مطلوبی به دروس تسلط پیدا کنند. پس افزایش ساعت مطالعه تنها کافی نیست. برای مثال داوطلبین می توانند در کنار مطالعه دروس یک خلاصه نویسی جامعی از دروس مورد مطالعه داشته باشند تا در فواصل زمانی مشخص آن را تکرار کرده و میزان تسلط خود را بر دروس بالا ببرند برای این منظور دانش آموزان می توانند به مطلب “چگونه خلاصه نویسی کنیم؟!” در وبسایت نمره یار مراجعه کنند.

2) پیوستگی مهم ترین رکن برای افزایش ساعت مطالعه

اصل پیوستگی برای کنکوری ها باعث میشود که مطالعه براشون تبدیل به یک عادت شده و هر چیزی که برای ما تبدیل به عادت شود قاعدتا انرژی کمتری برای آن صرف می کنیم!

اصل پیوستگی رو با روزی مثلا 12 ساعت !! شروع نکنید از مدت زمان نسبتا کم شروع و روز به روز مدت زمان مطالعه را زیاد تر کنید این خیلی مهمه چرا که شروع کردن از ساعت های بسیار طولانی سبب می شود که در روند مطالعه اخلال ایجاد شده و توان بهتر ادامه دادن رو نداشه باشید! پس به این موضوعی که گفته شد توجه لازم رو داشته باشید.

3) عهدی که با خودمان بستیم در فواصل زمانی مشخص تمدید کنیم!

با توجه به اینکه باید برای افزایش ساعت مطالعه آروم آروم پیش رفته و به حد مطلوب برسید اما این نکته را هم فراموش نکنید که این عهدی که با خودتان بستید را تکرار کنید چگونه؟!! ببینید هر روز که مطالعه ی شما تمام می شود باید آن ساعت مطالعه را ثبت کنید و در برنامه ریزی که انجام داده اید مدت زمان درس خواندن را ثبت کنید. این چه فایده ای برای شما خواهد داشت؟!

3) چقدر توانستیم موفق عمل کنیم و خودمان را بهتر بشناسیم؟!

1) باعث میشود که انگیزه یما برای پیشبرد کارهایمان بیشتر بشود.

2) از این عهدنامه 🙂 برای برنامه ریزی بهتر در آینده استفاده کنیم.

خب بعد از موارد بالا نوبت به این میرسه که در آخر هر ماه از خودمون یه نتیجه گیری انجام بدیم و خودمون رو جایابی کنیم و ببینیم در کجا ایستادیم و می خواهیم به کجا برسیم و البته در آخر هر ماه بر عهدمان استوار باشیم و برای ماه های آینده ساعت درس خواندن را به تدریج افزایش داده و در همان حالت مطلوب نگه داریم.

4) خواب از ارکان مهم!

خواب یک مسئله ی بسیار مهمیه که باید خواه ناخواه بهش در هر برهه از زندگیمان توجه کنیم چرا که خواب منظم و درست در راندمان کاری روزانه ی ما نقش بسزایی دارد پس سعی کنید در مدت زمانی که درس می خوانید حتما به موقع بخوابید و به موقع نیز از خواب بلند شوید چرا که می توانید به موقع برنامه ریزی خود را شروع کرده و به موقع نیز به پایان برسانید و این احساس رضایت همیشه با شما خواهد بود و به شما کمک می کند تا انگیزتان بالا برود!

اگر مایل هستید که در طول روز با انرژی خوبی شروع کنید حتما و موکدا توصیه می کنیم شب زود بخوابید و صبح نیز زود از خواب بلند شوید. خواب انرژی جسمانی شما را ذخیره کرده و به شما در فردای آن روز انرژی و تمرکز بیشتری برای ادامه ی فعالیت خواهد داد و از طرف دیگر شما را از سردرگمی در خواهد آورد که چگونه روزتان را شروع کنید چرا که اگر خواب شما نامنظم باشد شما در سردرگمی خواهید بود و نمی دانید که روزتان را چگونه شروع کنید و چگونه دروس را تا شب مطالعه کنید.

5) عوامل کاهش دهنده ساعت مطالعه رو بشناسیم!!

این یک مبحث نا متقارن است یعنی همانطور که ما باید با روش های بالا بردن ساعت مطالعه آشنا شده و ادامه دهیم در مقابل نیز باید با عوامل کاهش دهنده ساعت مطالعه آشنا شده و سعی در از بین بردن آن داشته باشیم. پس به موارد زیر توجه کنید :

اولین مورد عدم برنامه ریزی صحیح برای مطالعه است که سعی کنید حتما برنامه ریزی داشته باشید تا بهتر بتوانید خود را جایابی کنید.

دومین مورد که خیلی مهم می باشد سعی کنید افراط و تفریط نکنید بیشتر سعی کنید از حد معمول شروع کرده و طوری ادامه دهید که این درس خواندن تبدیل به عادت شده و بصورت تدریجی ساعت درس خواندن خودتان را افزایش دهید. به این منظور می توانید.

سومین مسئله خود را در گیر مسائل حاشیه ای و پوچ نکنید به این دلیل که برای شما درگیری ذهنی بیشتری ایجاد شده و شما رو از ادامه ی روند افزایش ساعت مطالعه باز می دارد!

چهارمین مسئله نداشتن مدیریت برای زمان بندی مطالعه ی دروس است؛ به این دلیل که خیلی از دانش آموزان در هنگام مطالعه ی دروس زمان خود را به درستی تنظیم نمی کنند و این موضوع باعث میشه که زمان هر چه بیشتری را برای مطالعه ی دیگر دروس از دست بدهند واین یک عامل کاهش انگیزه ی شما برای افزایش تدریجی ساعت مطالعه است.

به این منظور می توانید به مطلب مشاوره ای ما به نام “راه های مدیریت زمان برای درس خواندن” مراجعه نمایید.

شما همچنین می توانید به مطالب مشاوره ای ما هم مراجعه کرده و از آن ها نهایت استفاده را ببرید.

موفق باشید. 🙂