رتبه اصلی در کارنامه نتایج کنکور سراسری کدام است؟

کدام بخش کارنامه کنکور شامل رتبه اصلی کنکور است

رتبه اصلی در کنکور

موضوع : مشاوره ای | نویسنده : سپهر کرمی

منتشر شده در نمره یار

رتبه اصلی در کارنامه کنکور – همانطور که می دانید هر ساله پس از برگزاری کنکور سراسری نتایج اولیه توسط سازمان سنجش برای کاربران بصورت کارنامه اولیه ارائه می شود. اما بسیاری از داوطلبان در مشخص کردن رتبه ی اصلی خود در کارنامه کنکور سراسری دچار ابهام می شوند و از رتبه ی اصلی در کارنامه کنکور سراسری بی اطلاع هستند. ما نیز در مجموعه نمره یار تصمیم گرفتیم شما را با اجزای مختلف کارنامه کنکور سراسری آشنا کنیم و به شما معیاری ارئه دهیم که با آن انتخاب رشته کنید.

رتبه اصلی در کنکور سراسری کدام است؟

رتبه اصلی در کارنامه نتایج کنکور سراسری

رتبه اصلی در کارنامه نتایج کنکور سراسری کدام است؟

خب قبل از رفتن به سرغ موضوع اصلی یعنی رتبه ی اصلی و نهایی شما در کارنامه، باید بدانید که ما چندین سهمیه در کنکور داریم که عبارت است از : سهمیه منطقه 1، سهمیه منطقه 2، سهمیه منطقه 3، سهمیه ایثار گران، جانبازان و خانواده شهدا، سهمیه بسیج و … که داوطلبان به چندین گروه در سهمیه ها مذکور تقسیم می شوند و رتبه ی آنها مشخص می شود.

با توجه به این سهمیه بندی و در واقع طبقه بندی که توسط سازمان سنجش انجام می شود شما رتبه نهاییتان مشخص می شود پس باید حواستان به این موضوع باشد که اعمال سهمیه مهم ترین بخش کنکور بوده و رتبه ی شما با توجه به نوع سهمیه ای که به شما تعلق گرفته مشخص می گردد.

رتبه در سهمیه چیست؟

خب حالا با نوع طبقه بندی در کنکور آشنا شدید و فهمیدید که سهمیه بندی و رتبه ای که بر اساس آن ارائه می شود ملاک است، اما حالا ما چند رتبه داریم در کنکور از جمله رتبه کل در سهمیه و رتبه کشوری (بدون اعمال سهیمه) این دو با هم تفاوت بسیاری دارند که در ادامه به بررسی هر دو خواهیم پرداخت.

برای انتخاب رشته باید شما به رتبه کل در سهمیه زیر گروه توجه کنید چرا که شما بر حسب رتبه در کل سهمیه در دانشگاه ها پذیرفته می شوید برای مثال اگر تعداد کل شرکت کنندگان کنکورس سراسری انسانی 350 هزار نفر باشد و تعداد شرکت کنندگان سهمیه منطقه 1، 120 هزار نفر باشد، و اگر همچنین سهمیه اعمال شده برای شما به عنوان مثال سهمیه 1 باشد شما در همان سهمیه مورد نظر سنجیده شده و می توانید به دانشگاه وارد شوید.

همچنین رتبه های شما در هر زیر گروه شانس قبولی شما را در رشته های همان زیر گروه را به شما نمایش می دهد، این هم نکته ی بسیار مهمی است که در هنگام تحلیل کارنامه کنکور سراسری باید به آن توجه داشته باشید. برای مثال با توجه به عملکرد شما در دروس عمومی و اختصاصی با در نظر گرفتن ضرایب هر درس میانگین وزنی نمرات شما در در هر زیر گروه مشخص شده و احتمال قبول شدن شما در رشته ها زیر گروه مورد نظر مشخص می گردد. اما باید توجه داشته باشید که ضریب دروس اختصاصی نسبه به دروس عمومی سه برابر می شود برای مثال اگر ضریب درس ادبیات فارسی 4 باشد و ضریب درس فلسفه و منطق نیز در زیر گروه یک، 3 باشد. عدد 3 سه برابر شده و ضریب نهایی درس 9 می باشد.

خب یک مثال برای شما خواهیم زید تا پارگراف بالا را بهتر متوجه شوید. برای مثال شما می خواهید در رشته حقوق قبول شوید، رشته حقوق هم زیر گروه 1 علوم انسانی هست و برای قبول شدن در این رشته باید در دروسی که برای قبول شدن در این رشته بقیه تر دیگر دروس هستند، عملکرد بهتری داشته باشید و این عملکرد شما در قالب یک نمره که همان تراز شما در آن زیر گروه به حساب می آید برای شما نمایش داده می شود و در هنگام انتخاب رشته هتما به این نمرات توجه لازم را داشته باشید.

اهمیت زیر گروه ها در قبولی رشته مورد نظر در کنکور سراسری 1400

اگر شما به رشته ای علاقه دارید باید برای آن برنامه ریزی کنید و بر روی دروسی که در قبولی شما در رشته ی موردنظرتان موثر است بیشتر متمرکز شوید و سعی کنید در کنکور سراسری در آن دروس بهترین عملکرد خود را به اجرا بگذارید.

برای مصال فردی به رشته ی حقوق علاقه مند است و خواهان رسیدن به این رشته می باشد، به این منظور باید شخص داوطلب بر دروسی که در قبولی این رشته تاثیر بسزایی دارند توجه بیشتری داشته باشند. مثلا در رشته حقوق که زیر گروه 1 می باشد، دروسی مثل ادبیات فارسی، ادبیات تخصصی، فلسفه و منطق، زبان عربی و در نهایت ریاضی و آمار بسیار تاثیر گذارند. این دروسی که ذکر شد مهم ترین دروس زیر گروه 1 علوم انسانی می باشد.

همانطور که گفته شد ضرایب دروس در زیر گروه های مختلف هر رشته متفاوت است و اگر علاقه به رشته ای دارید حتما بر روی دروسی بیشتر متمرکز شوید که بیشترین تاثیر را در قبولی شما در آن رشته دارد.

چنانچه شما داوطلب کنکور هستید و از ضرایب دروس در زیر گروه های مختلف آگاهی ندارید ما به شما پیشنهاد می کنیم به مقاله های دیگر ما در این رابطه مراجعه کرده تا بتوانید در این موضوع آگاهی کامل را کسب کنید.

رتبه اصلی در کارنامه نتایج کنکور سراسری

اگر به نمونه کارنامه ارائه شده در بالا نگاه کنید متوجه میشوید که در زیر گروه های مختلف رشته علوم انسانی فرد با توجه به ضرایب دروس، نمره و تراز مورد نظر را آورده است. که هرچه این نمره بیشتر باشد فرد شانس بیشتری برای قبولی در رشته مورد نظر خود در زیر گروه مدنظر را خواهد داشت.

بر اساس نمرات بالا می توانید در هنگام انتخاب رشته، رشته های مورد علاقه ی خود را اولویت بندی کنید و با توجه به نمره یا ترازی که در هر زیر گروه آورده اید می توانید انتخاب رشته نمایید.

نتیجه گیری در مورد رتبه اصلی کنکور و رتبه در زیر گروه

همانطور که گفته شد رتبه ای که بر اساس آن سنجیده می شوید و آن معیار اصلی انتخاب رشته ی شما می باشد رتبه کل در سهمیه می باشد و برای انتخاب رشته نیز باید با توجه به نمره ای که در هر زیر گروه کسب کرده اید انتخاب رشته نموده و رشته های مورد نظر خود را به ترتیب انتخاب نمایید. امیدواریم این مقاله به شما در فرآیند انتخاب رشته داشنگاه کمک کرده باشد.

البته به شما توصیه می کنیم در امر انتخاب رشته با افراد آگاه و خبره مشورت نمایید و همچنین می توانید از پکیج های مشاوره ای نمره یار در این زمینه استفاده کنید و ما هم تمامی جزئیات انتخاب رشته ی صحیح را به شما خواهیم گفت تا خود بتوانید به راحتی انتخاب رشته نمایید.

همچنین با تماس با دفتر ما به شماره تلفن دفتر ما 91303159 (021) تماس حاصل فرمایید و ما فرآیند انتخاب رشته ی شما را به دست خواهیم گرفت و بهترین انتخاب رشته را برای شما خواهیم کرد.

سوالات متداول

کدام رتبه در انتخاب رشته دانشگاه مهم است؟

همانطور که در این مطلب به شما گفته شد برای انتخاب رشته باید به رتبه در سهمیه و همچنین رتبه در زیر گروه و تراز در زیر گروه توجه کنید. این بخش برای انتخاب رشته صحیح مهم است و به شما کمک می کند تا به رشته مدنظر خود دست پیدا کنید.

علوم انسانی چند زیر گروه دارد؟

5 زیر گروه دارد که ما در این مقاله برای رشته حقوق چند مثال زدیم تا بتوانید راحت تر مسائلی که در انتخاب رشته مهم است تجزیه و تحلیل نمایید.

چگونه می توانید با مشاورین نمره یار درمورد انتخاب رشته ارتباط برقرار کنم؟

شما کاربران در زمینه انتخاب رشته و مسائل مشاوره ای می توانید با شماره تلفن دفتر ما 91303159 (021) تماس حاصل فرمایید یا از طریق خریداری پکیج های مشاوره ای با ما می توانید در ارتباط باشید.