رتبه در سهمیه چیست (بررسی تفاوت آن با رتبه کشوری)

در این مقاله به شما رتبه کل در سهمیه را معرفی می کنیم و تفاوت آن با سیر رتبه ها را بررسی می کنیم.

رتبه در سهمیه چیست (بررسی تفاوت آن با رتبه کشوری)

موضوع : مشاوره ای / کارنامه کنکور | نویسنده : گروه تحریریه نمره یار

منتشر شده در نمره یار

رتبه در سهمیه چیست – همانطور که می دانید برای بررسی رتبه ی شما باید سازمان سنجش مقیاس های متعددی ارائه کند یکی از مقیاس ها برای بررسی رتبه و انتخاب رشته، رتبه ی کل در سهمیه می باشد در ادامه همین مطلب ما به شما کاربران می گوییم که برای بررسی قبولی و انتخاب رشته باید به کدام شاخص ها توجه کنید.

خب در همین ابتدا باید بدانید که ما در کنکور سراسری چندین سهمیه اعم از 1- مناطق 2- ایثارگران 3- رزمندگان 4- خانواده ی شهدا را داریم. این سهمیه بندی نوعی طبقه بندی داوطلبین کنکور می باشد. و رتبه ای که در هر یک از این سهمیه های مذکور کسب کنید معیار مهمی برای سنجش شما در ورود به دانشگاه می باشد.

رتبه در سهمیه چیست (بررسی تفاوت آن با رتبه کشوری)

رتبه در سهمیه چیست

پس شما کاربران ابتدا به رتبه در سهمیه توجه کنید حالا شاید از خود بپرسید چرا رتبه در سهمیه مهم است؟ به این دلیل رتبه در سهمیه مهم می باشد چرا که شما با توجه به جامعه آماری که در آن قرار دارید که همان سهمیه شماست سنجیده می شوید و در همان سهمیه بندی شما با دیگران رقابت اصلی را می کنید، پس شاخص و ملاک مهم که در ابتدا مهم است رتبه در سهمیه ی شماست.

هنگامی که کنکور سراسری برگزار می شود حدود یک ماه بعد عملکرد شما در قالب یک کارنامه برای شما ارائه می شود. این کارنامه از بخش های متعددی تشکیل شده است. و به قدری در آن رتبه و عدد است که ممکن است داوطلب را با سردرگمی مواجه کند. ما در ادامه همین مقاله تصمیم گرفتیم به شما کاربران، بخش مهم کارنامه کنکور که رتبه در سهیمه کل است را بهتر معرفی کنیو تفاوت آن را با سایر رتبه های درج شده در کارنامه کنکور سراسری بیان کنیم.

چرا در کنکور ما سهمیه بندی داریم؟

طبق توضیحات ارائه شده توسط سازمان سنجش و روال هر ساله ی این سازمان سهمیه بندی برای برقراری عدالت آموزشی می باشد. که از اهداف مهم سهمیه بندی است. و داوطلبانی که کم برخوردار تر از سایر داوطلبین هستند بتوانند به دانشگاه در سطح بالاتری دست پیدا کنند. و از شاخص کیفی مطلوب آموزش برخوردار باشند.

هنگامی که داوطلبین کنکور به سازمان سنجش برای ثبت نام در کنکور سراسری مراجعه می کنند در بند 27 فرم ثبت نام اینترنتی باید داوطلبین گرامی سهمیه مربوطه به خود را مشخص کنند تا در آن طبقه بندی برای کنکور سراسری جای بگیرند. این کار باعث می شود تا هر فرد هنگام تصحیح اوراق در سهمیه موردنظر خود سنجیده و بتوانند انتخاب رشته کنند. همانطور که در ابتدای این مقاله ذکر کردیم چندین نوع سهمیه بندی توسط سازمان سنجش ارائه شده است که می توان به سهمیه مناطق یک، دو و سه، سهمیه رزمندگان، سهمیه ایثارگران 5 درصد و 25 درصد، سهمیه خانواده شهدا اشاره کرد. به رتبه ای که فرد داوطلب در رشته مورد نظر و در سهمیه انتخابی نسبت به سایر افرادی که در آن سهمیه قرار دارند سنجیده می شود رتبه کل در سهمیه می گویند.

نحوه بدست آوردن رتبه کل در سهمیه نهایی کنکور

طبق سخنان ما در ابتدای این مقاله هنگام اعلام نتایج کنکور یک کارنامه برای شما صادر شده که در آن بخش های مختلفی مشخص گردیده است، طبق سامانه و سیستم نرم افزاری سازمان سنجش ابتدا رتبه ی نهایی شما در هر یک از زیر گروه های رشته ی مورد نظر مشخص گردیده و یک میانگینی از تمامی رتبه های خذ شده در زیر گروه های مختلف حساب شده و به عنوان رتبه کل و نهایی در سهمیه برای شما مشخص می گردد. پس اول رتبه ی شما در هر زیر گروه مشخص شده و سپس میانگین از همه آن تراز ها گرفته شده و بصورت رتبه ی نهایی سهمیه شما به شما ارائه می گردد.

حالا برای تسهیل شدن فهم موضوع ذکر شده ابتدا ما به شما ترتیب کارنامه کنکور سراسری را بیان می کنیم در مرحله ی اول کارنامه ی شما ابتدا درصد عملکرد شما در تمام دروس مشخص می گردد. در این مرحله سامانه ی نرم افزاری سازمان سنجش بر اساس تعداد سوالات درست، غلط و نزده ی شما یک درصدی از عملکرد شما در آن دروس ارائه می گردد.

در مرحله ی دوم نمره یا تراز کل نهایی در زیر گروه شما با توجه به عملکرد شما در هر درس چه عمومی و چه اختصاصی مشخص می گردد. این بخش با توجه به ضرایب هر درس و درصد های بدست آمده توسط شما نمره ی کل نهایی شما در هر زیر گروه مشخص می گردد و این رتبه هم در سهمیه و هم بصورت کشوری در کارنامه درج شده است.

بطور مثال در گروه آزمایشی علوم انسانی ما 5 زیر گروه داریم که درس ادبیات تخصصی برای زیر گروه شماره یک ضریب 4 را دارد. پس باید برای قبول شدن در رشته ی حقوق که زیر گروه 1 علوم انسانی است در درس ادبیات تخصصی عملکرد بالایی را داشته باشیم.

رتبه در سهمیه چیست (بررسی تفاوت آن با رتبه کشوری)

بخش بعدی رتبه ی نهایی شما در سهمیه ی هر زیر گروه می باشد، در این قسمت با توجه به نمره ی کسب شده ی هر فرد در هر زیر گروه رتبه ی داوطلب تعیین می شود این رتبه تراز داوطلبینی که سهمیه برابر دارند با هم مقایسه می شود. و به داوطلبینی که بالاترین تراز را کسب کردند رتبه ی کمتری داده می شود که از یک شروع شده و تا آخرین نفر در سهمیه مورد نظر ادامه دارد.

بخش بعدی بدست آوریم ماکزیمم نمره ی کل زیر گروه های مورد نظر است. این قسمت نیز بیشترین نمره ای که در هر یک از زیر گروه ها کسب کردید. درج می شود. و احتمال قبولی شما در آن زیر گروه بالاتر می رود. تمامی این نمرات و رتبه ها در انتخاب رشته شما موثر است. و برای انتخاب رشته باید به این نکات توجه داشته باشید. تا بتوانید به رشته خوب و دانشگاه مطلوب خود دست پیدا کنید.

رتبه کشوری چیست؟! و تفاوت آن را رتبه در سهمیه

رتبه ی کشوری، عملکرد شما در سطح کشور می باشد و در یک مقیاس بزرگتر که در انتخاب رشته از اهمیت کمتری برخوردار است. اما در انتخاب رشته دانشگاه آزاد رتبه کشوری اهمیت دارد پس به این نکته توجه داشته باشید.

اگر بعد از مطالعه ی این مقاله با ابهام در انتخاب رشته و تحلیل کارنامه مواجه شدید می توانید با کارشناسان مجموعه نمره یار با شماره تلفن 91303159 (021) تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما بصورت کامل شما را در تحلیل کارنامه راهنمایی خواهند کرد.

سوالات متداول

چرا در کنکور سراسری سهمیه بندی داریم؟

طبق توضیحات ارائه شده توسط سازمان سنجش و روال هر ساله ی این سازمان سهمیه بندی برای برقراری عدالت آموزشی می باشد.

کدام رتبه در انتخاب رشته دانشگاه مهم است؟

همانطور که در این مطلب به شما گفته شد برای انتخاب رشته باید به رتبه در سهمیه و همچنین رتبه در زیر گروه و تراز در زیر گروه توجه کنید. این بخش برای انتخاب رشته صحیح مهم است و به شما کمک می کند تا به رشته مدنظر خود دست پیدا کنید.

چگونه می توانید با مشاورین نمره یار درمورد انتخاب رشته ارتباط برقرار کنم؟

شما کاربران در زمینه انتخاب رشته و مسائل مشاوره ای می توانید با شماره تلفن دفتر ما 91303159 (021) تماس حاصل فرمایید یا از طریق خریداری پکیج های مشاوره ای با ما می توانید در ارتباط باشید.

لینک مربوطه : رتبه اصلی در کارنامه نتایج کنکور سراسری کدام است؟