شهریه دانشگاه پیام نور 1400-99 (در تمامی مقاطع تحصیلی)

بررسی کامل شهریه دانشگاه پیام نور در تمامی مقاطع تحصیلی

شهریه دانشگاه پیام نور

موضوع : مشاوره ای / دانشگاه پیام نور | نویسنده : تیم تحریریه نمره یار

منتشر شده در نمره یار

شهریه دانشگاه پیام نور – دانشگاه پیام نور هرساله از طریق آزمون و بدون آزمون دانشجو می پذیر و مانند سایر دانشگاه های غیردولتی، داوطلبین ملزم به پرداخت شهریه می باشند. شهریه دانشگاه پیام نور همانند دانشگاه آزاد اسلامی از دو بخش هزینه های ثابت و هزینه های متغیر تشکیل شده است. که هزینه ثابت تا پایات تحصیلات تغییری نمی کند اما هزینه های متغیر دانشگاه پیام نور با توجه به تعداد واحد های انتخاب شما متغیر بوده و هر سال حدود 10 درصد الی 15 درصد به آن افزوده می گردد.

همانطور که شاید بدانید شهریه رشته های بدون آزمون و با آزمون کاملا یکسان بوده و هیچ تفاوتی با هم ندارد علاوه بر شهریه ثابت و متغیر، هزینه های دیگری نیز باید در طول سال تحصیلی که عبارت است از هزینه بیمه و خدمات آموزشی که با توجه به رشته ی شما تعیین می شود را پرداخت نمایید.

شهریه دانشگاه پیام نور 1400-99 (در تمامی مقاطع تحصیلی)

در ادامه همین مقاله شهریه دانشگاه پیام نور را در مقاطع زیر بررسی کرده ایم.

  • کارشناسی
  • کارشناسی ارشد
  • دکتری تخصصی

میزان شهریه دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی 1400-99

همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی هم با آزمون و هم بدون آزمون دانشجو می پذیرد و دانشجویان مقطع کارشناسی با دارا بودن دیپلم نظام جدید 3-3-6 یا دیپلم نظام قدیم می توانند در این دانشگاه ثبت نام کنند. یکی از ویژگی های خوب دانشگاه پیام نور نسبت به سایر دانشگاه هایی که شهریه احذ می کنند مانند دانشگاه آزاد این است که میزان شهریه دانشگاه پیام نور کمتر بوده و این یک مزیت برای دانشجویان به حساب می آید.

میزان شهریه دانشگاه پیام نو بر اساس رشته اعم از علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی و … متفاوت بوده و شهریه ثابت و متغیر آن ها با هم تفاوت دارد ما در قسمت زیر شهریه دانشگاه پیام نور بر اساس رشته را برای 20 واحد درسی اعلام کرده ایم.

شهریه دانشگاه پیام نور

  • همانطور که مشاهده می کنید شهریه دانشگاه پیام نور در رشته های علوم انسانی با احتساب کل هزینه های (شهریه ثابت، شهریه دروس عمومی، شهریه دروس پایه، شهریه دروس اصلی و تخصصی، شهریه دروس عملی کم هزینه، شهریه دروس عملی پرهزینه) از 650/000 الی 950/000 هزارتومان متغیر است.
  • همانطور که مشاهده می کنید شهریه دانشگاه پیام نور در رشته های علوم پایه و فنی-مهندسی با احتساب کل هزینه های (شهریه ثابت، شهریه دروس عمومی، شهریه دروس پایه، شهریه دروس اصلی و تخصصی، شهریه دروس عملی کم هزینه، شهریه دروس عملی پرهزینه) از 700/000 الی 1/300/000 هزارتومان متغیر است.

میزان شهریه دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی ارشد 1400-99

شهریه دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی ارشد در علوم انسانی، علوم پایه و فنی مهندسی به شما در قسمت زیر ارائه شده است. البته شایان ذکر است که شهریه دانشجویانی که با آزمون و چه دانشجویانی که با طرح فراگیز پیام نور به مقطع کارشناسی ارشد راه یافته اند به یک مقدار شهریه پرداخت خواهند کرد و شهریه آن دو تفاوتی نخواهد داشت.

شهریه دانشگاه پیام نور با توجه به شهریه ثابت، شهریه متغیر دروس نظری، شهریه متغیر دروس عملی کم هزینه، شهریه دروس عملی پر هزینه و شهریه پایان نامه به شرح زیر است :

شهریه دانشگاه پیام نور 1400-99 (در تمامی مقاطع تحصیلی)

  • با توجه به تصویر بالا شهریه پیام نور با توجه به یک ترم تحصیلی در رشته های علوم انسانی با احتساب کل هزینه های ثابت و متغیر از حدود دو میلیون تومان تا سه میلیون تومان متغیر است.
  • با توجه به تصویر بالا شهریه پیام نور با توجه به یک ترم تحصیلی در رشته های علوم پایه و فنی-مهندسی با احتساب کل هزینه های ثابت و متغیر از حدود دو میلیون و پانصد هزارتومان تا سه میلیون و پانصد هزارتومان متغیر است.

میزان شهریه دانشگاه پیام نور در مقطع دکتری 1400-99

شهریه مقطه دکتری تحصصی به تناسب بیشتر از سایر مقاطع است و هزینه نهایی شهریه شما نیز در این مقطع ممکن است بستگی به عوامل متعددی داشته باشد از جمله شیوه آموزشی دانشجو (پژوهش محور یا آموزشی پژوهشی)، اما شهریه در مقطع دکتری نیز مانند سایر مقاطع از دو بخش شهریه ثابت و متغیر تشکیل شده است و دانشجویان مقطع دکتری می توانند شهریه خود را تا زمان امتحانات پایان ترم با دانشگاه محل تحصیل خود تسویه نمایند. در قسمت زیر شهریه را در تمامی رشته های تحصیلی بررسی نموده ایم.

شهریه دانشگاه پیام نور

  • با توجه به تصویر بالا شهریه پیام نور با توجه به یک ترم تحصیلی در رشته های علوم انسانی با احتساب کل هزینه های ثابت و متغیر از حدود 6/800/000 تا 7/500/000 تومان متغیر است.
  • با توجه به تصویر بالا شهریه پیام نور با توجه به یک ترم تحصیلی در رشته های علوم پایه و فنی-مهندسی با احتساب کل هزینه های ثابت و متغیر از حدود 7/000/000 الی 8/500/000 تومان متغیر است.

سوالات متداول

1- آیا شهریه دانشگاه پیام نور در سال جاری، افزایش پیدا می کند؟

معمولا هر ساله 10 الی 15 درصد به میزان شهریه متغیر دانشگاه پیام نور اضافه می گردد.

2- شهریه دانشگاه پیام از متشکل از چند بخش است؟

شهریه دانشگاه پیام نور متشکل از دو بخش شهریه ثابت و شهریه متغیر است که با توجه به رشته تحصیلی شما در دانشگاه پیام نور مشخص می گردد.

3- آیا شهریه های بدون آزمون و با آزمون دانشگاه پیام نور با هم متفاوت است؟

خیر، دانشجویانی که با آزمون و بدون آزمون وارد می شود شهریه یکسانی پرداخت خواهند کرد و شهریه آنها تفاوتی نخواهد داشت.