حداقل معدل لازم برای انتخاب رشته ی تجربی پایه دهم

حداق معدل لازم برای پذیرش در رشته تجربی + (تشریح مسائل تاثیر گذار در انتخاب رشته)

معدل لازم برای انتخاب رشته تجربی

موضوع : مشاوره ای (انتخاب رشته) | نویسنده : تیم تحریریه نمره یار

منتشر شده در نمره یار

معدل لازم برای انتخاب رشته تجربی – در این مقاله ی مشاوره ای قصد داریم حدقل معدل لازم برای ورود به رشته تجربی را به شما کاربران و دانش آموزان عزیز معرفی کنیم و شاخص های معیار برای پذیرش در این رشته ی محبوب را برای همگی شما موشکافی کنیم. همانطور که می دانید رشته تجربی از جمله رشته های محبوب در بین دانش آموزان است و بسیاری از دانش آموزان با هدف قبولی در رشته های پزشکی به این رشته ورود می کنند. ما در ادامه مطلب ظرفیت ها و قابلیت های این رشته را برای دانش آموزانی که قصد دارم به این رشته آموزشی پذیرش شوند را تشریح خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

شرط معدل برای ورود به رشته تجربی

در پی انتخاب رشته دانش آموزان از نهم به پایه دهم شرط معدل در نظر گرفته شده است و دانش آموزانی که حد نصاب را در معدل کسب نکنند توانایی پذیرش در رشته تجربی را نخواهند داشت. البته که هم اکنون 46 درصد دانش آموزان متوسطه دوم، در رشته تجربی تحصیل می کنند که در پذیرش دانشگاه و اخذ دیپلم علوم تجربی مشکلاتی ایجاد شده است.

حداقل معدل لازم برای انتخاب رشته ی تجربی پایه دهم

معیار های موثر در انتخاب رشته تجربی

از سوی آموزش پرورش برای انتخاب رشته مولفه هایی معین شده است که در انتخاب رشته دانش آموزان موثر است و هر یک از آنها که در ادامه به آنها می پردازیم به اندازه سهم خود در سرنوشت شما تاثیر گذار است پس سعی کنید تمامی الزامات موثر در انتخاب رشته ی خودتان را به خوبی انجام دهید تا در نهایت به رشته مد نظر خود دست یابید.

عواملی که در انتخاب رشته تاثیر گذار هستند عبارت است از :

  • نظر دانش‌آموز که 10 درصد از کل امتیاز به آن اختصاص دارد
  • نظر والدین با امتیاز 5 درصد
  • نظر معلمان تمام دروس دوره اول متوسطه با امتیاز 10 درصد
  • نتایج آزمون‌های مشاوره‌ای با امتیاز 30 درصد
  • نتایج عملکرد تحصیلی یا همان نمرات درسی با امتیاز 35 درصد
  • نظرات مشاور با امتیاز 10 درصد

آیا برای ورود به رشته ی تجربی تنها شرط معدل و مولفه های آموزش و پرورش کافی است؟!

خیر، ما مواردی نیز مشاهده کرده ایم که با توجه به معدل بالای 18 نتوانسته اند که به رشته تجربی ورود یابند. این دست از دانش آموزان در نهایت مجبور به تحصیل در رشته انسانی و فنی حرفه ای شده اند. حالا دلیل این مسئله چیست؟! ببینید هر منطقه از کشور در هر رشته دارای سهمیه های گوناگونی است برای مثال ممکن است یک منطقه از کشور ظرفیت پذیرش 1000 نفر در رشته ی تجربی را دارا باشد و منطقه ی دیگر تنها توانایی پذیرش 200 نفر را داشته باشد. پس تنها ملاک ورود به رشته تجربی معدل نیست به این مسئله توجه کافی را داشته باشید.!

حداقل معدل لازم برای پذیرش رشته ی تجربی

مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور هر یک از درس های ریاضی و علوم تجربی، در سه پایه در دوره متوسطه اول بدون ضریب کمتر از 42 نباشد. نمره درس ریاضی و علوم تجربی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 3 محاسبه می گردد. مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در سه سال دوره متوسطه اول با در نظر گرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل 252 باشد. یعنی به عبارت دیگر چنانچه نمرات هر درس را در ضریب آن جمع نماییم و حاصل جمع آن را بر تعداد دروس مرتبط با رشته تقسیم نماییم معدل لازم برای انتخاب رشته تجربی حداقل 14 باشد.

حداقل معدل لازم برای انتخاب رشته ی تجربی

آیا با معدل بالای 14 نیز می توان در رشته تجربی قبول شد؟!

ببینید در سال های اخیر شاهد این مسئله بوده ایم که تنها معدل بالای 14 ملاک کافی برای ورود شما به رشته تجربی نیست چرا که شما بر اساس معدل امتیاز بندی می شود و کسانی که معدل بالای 18 دارند شانس بیشتری برای پذیرش در رشته تجربی دارند اما کسانی که معدلشان کمتر از 18 باشند به مراتب شانس کمتری دارند پس سعی کنید معدل خود را به بالای 18 برسانید.

اگر نتوانستم در رشته تجربی پذیرش بشوم چکار کنم؟

اگر شما نتوانستید در برگه هدایت تحصیلی خود حداقل نمره ی لازم برای رشته تجربی را کسب کنید. قطعا نخواهید توانست که در مدارس دولتی مشغول به تحصیل شوید، در عوض شما می توانید در امتحانات تابستان پایه نهم شرکت کرده و همزمان در یک مدرسه ی غیردولتی ثبت نام نمایید تا بتوانید نمرات خود را بهبود بخشیده و برگه هدایت تحصیلی مجدد برای شما صادر شود.

امیدواریم این مقاله بتواند به اندازه ی کافی به شما یاری برساند. اگر سوالی داری هیچ ایرادی نداره در قسمت نظرات از ما بپرس! 🙂