چگونه خلاصه نویسی کنیم؟! معرفی تکنیک نقشه ذهنی

چگونه خلاصه نویسی کنیم معرفی تکنیک Mind Map برای خلاصه نویسی اصولی

چگونه خلاصه نویسی کنیم

موضوع : مشاوره ای | نویسنده : سپهر کرمی

منتشر شده در نمره یار

چگونه خلاصه نویسی کنیم : در این پست از سری دسته بندی مطالب مشاوره ای قصد داریم مطالبی برای شما کاربران گرامی قرار دهیم که با نحوه ی خلاصه نویسی و ریزه کاری های این موضوع رو بهتر بشناسید. در ادامه ی این مطلب خلاصه نویسی با یکی از معروف ترین تکنیک های حال حاضر جهان یعنی (Mind Map) یا نقشه ذهنی رو به شما معرفی می کنیم که یک روش موثر در خلاصه نویسی می باشد و سبب تثبیت موثر و کارآمد مطالب در ذهن افراد میشه پس با ما در ادامه همراه باشید و با این روش بیشتر آشنا بشیم.

1) روش Mind Map یا نقشه ذهنی

سی و سه سال پیش آقای تونی بوزان روشی برای خلاصه نویسی ارائه داد که در حال حاضر یکی از بهترین تکنیک های خلاصه نویسی در جهانه. اسم این روش نقشه ذهنی (Mind Map) هست! بیاین قبل از اینکه شروع کنم یه نگاهی به آما بندازیم.!
طبق تحقیقات سال 2017 :
%92 افرادی که از این روش استفاده کردن گفتن میتونن جزئیات رو به یاد بیارن!
%83 گفتن میتونن راحت تر مطالبی که یاد گرفتن رو به بقیه توضیح بدن!
و %81 گفتن این روش بهشون کمک کرد راحت تر پروژه (درس) های مختلف رو برنامه ریزی و اداره کنن!

چگونه خلاصه نویسی کنیم؟! معرفی تکنیک نقشه ذهنی

2) استفاده زیاد از رنگ ها

شاید باورتون نشه اما استفاده از رنگ ها کارای مغز رو تا 5 برابر افزایش میده اما چطور؟! همونطور که میدونین مغز ما از دو نیمکرده تشکیل شده که رنگ ها مربوط به نیمکره راست و متون مربوط به نیمکره چپ. حالا اگه لغتی یادتون نیاد، رنگ شاخه باعث میشه ذهنتون بشدن به اون لغت نزدیک بشه و به همین دلیل باید هر شاخه رنگ مجزایی داشته باشه.

3) شاخه شاخه مطالب رو رسم کن!

خلاصه نویسی به شکل خط به خط و پشت سر هم اصلا خوشایند مغز نیست، مغیز چیزی رو دوست داره که یه شکل طبیعی باشه. طبیعی یعنی چی؟! یعنی شبیه درخت!! یه تنه اصلی و بعد هم شاخه ها و زیر شاخه ها یی که بهشون وصلنو اینجوری فوق العاده نظم ذهنی افزایش پیدا می کنه.

4) فقط از یک کلمه کلیدی برای هر شاخه استفاده کن!

استفاده از یک کلمه باعث میشه بازیابی اون بخش ساده تر بشه. یادت نره داری یه نقشه ذهنی رسم می کنی پس اصلا نیازی به فعل و جمله بندی صحیح نداری. حتی می تونی از کلمات طنز و مضحک هم استفاده کنی این کار ماندگاری مطلب رو در مغز و ذهن شما افزایش میده و سبب تثبیت بهتر مطالب میشه.

5) Mind Map برای همه ی دروس موثر نیست!

یادت باشه روش نقشه ذهنی یک روش موثر و کارآمده و باعث میشه در خلاصه برداری دروس بهتر عمل کنی اما این روش همیشه برای همه دروس موثر نیست. اما یه دید خوب بهت میدم بین خودمون باشه لغات زبان، لغات زبان فارسی و بعضی از فرمول ها رو با این روش به ذهنت بسپار عالیه، پس می تونی حتی در بعضی از درس ها که با این روش قابل خلاصه برداری نیست ازش استفاده کنی این عالیه!!

6) تکرار خلاصه هایی که نوشتی

روشی که براتون معرفی کردم عالیه اما یه مسئله باقی می مونه سعی کن مطالبی رو که با این روش خلاصه می کنی و به نوعی طبقه بندی می کنی و به ذهنت می سپاری تکرارش کن و سعی کن در آخر شب و یا قبل از خواب باشه چرا که بیشتر میزان فراموشی 1 ساعت بعد از مطالعه است پس تکرار کردن یادت نره ها!!! تکرار خلاصه برداری عالیه بهتون خیلی کمک می کنه.

همچنین شما کاربران می توانید به دیگر مطالب مشاوره ای ما مراجعه کرده و از مطالب استفاده کنید.

موفق باشید. 🙂