گام به گام درس 1 تاریخ دوازدهم انسانی

دانلود پاسخ فعالیت های درس اول تاریخ دوازدهم انسانی

گام به گام درس 1 تاریخ دوازدهم انسانی

نام درس :  تاریخ  | موضوع : گام به گام | نویسنده : نمره یار

منتشر شده در نمره یار  | پایه و رشته :  دوازدهم انسانی

گام به گام درس 1 تاریخ دوازدهم انسانی – در این پست می توانید پاسخ پرسش های نمونه درس اول تاریخ دوازدهم انسانی را مشاهده کنید. این سوالات در امتحانات نهایی شما مطرح خواهد شد و به شما دانش آموزان پیشنهاد می کنید بر روی این سوالات تسلط داشته باشید.

گام به گام درس 1 تاریخ دوازدهم انسانی

گام به گام درس 1 تاریخ دوازدهم انسانی

جواب سوال 1: تملق نویسی، متکلف نویسی و دوری از ساده نویسی، نوشتن طولانی مطالب، پرده پوشی از حقایق

جواب سوال 2: بعضی از متفکران دوره قاجار، مثل میرزا فتحعلی خان آخوند زاده، با اینکه مورخ نبود، اما به روشی علمی، تاریخ نویسی سنتی را نقد کرد. همچنین میرزا آقاخان کرمانی، مورخ عصر قاجار نیز در رواج تاریخ نگاری جدید، گام‌های موثری برداشت. او معتقد بود که مورخان جدید اروپایی، با بررسی سیر حوادث و مطالعه علل و نتایج رویدادها، به قوانینی دست یافته‌اند، که آنرا حکمت اروپایی می‌گویند.

جواب سوال 3: در این شیوه تاریخ نویسان و پژوهشگران، با استفاده از روش تحقیق علمی و بهره برداری از منابع و مدارک معتبر به ارزیابی رویدادهای تاریخی می‌پردازند. و یافته‌های علمی خود را به زیان تازه و بدون تکلف می‌نویسند. تاریخ نگاران جدید، همچنین تلاش می‌کنند که از نتایج تحقیقات علومی چون، باستان شناسی، زبان شناسی و جغرافیا و … در مطالعه‌ی تاریخ بهره‌مند شوند.

جواب سوال 4: اساس بینش مورخان سنتی، با تاکید بر بررسی زندگی پادشاهان و شرح فتوحات استوار بود، اما در تاریخ نویسی نوین، جنبه‌های گوناگون حیات انسانی اعم از از سیاسی و نطامی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت. این بینش به تدریج، در نوشتن کتاب‌های تاریخی اهمیت یافت. انقلاب مشروطیت، تاثیر عمیقی بر دگرگونی مورخان ایرانی داشت، و موجب شد به ابعاد گوناگون رویدادهای تاریخی و به ویژه نقش مردم، توجه نشان دهند.

جواب سوال 5: بدلیل اهمیت اسناد در پژوهش‌های تاریخی، در بسیاری از کشورها، محلی برای نگهداری این اسناد تهیه می‌شود، که به آن آرشیو گفته می‌شود. آرشیو ملی کشور، محلی برای نگهداری اساسی‌ترین و مهمترین اسناد و مدارک متعلق به آن کشور است. این اسناد حاوی اطلاعات بسیار ارزشمندی در خصوص مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و حتی برخی شخصیت‌ها و احزاب و … می‌باشد.

پیشنهادی : نمونه سوال نوبت اول تاریخ دوازدهم | نمونه سوالات امتحان نهایی تاریخ دوازدهم