گام به گام درس 10 تاریخ دوازدهم انسانی

پاسخ پرسش های نمونه درس دهم تاریخ دوازدهم انسانی

گام به گام درس 10 تاریخ دوازدهم انسانی

نام درس :  تاریخ  | موضوع : گام به گام | نویسنده : نمره یار

منتشر شده در نمره یار  | پایه و رشته :  دوازدهم انسانی

گام به گام درس 10 تاریخ دوازدهم انسانی – در این پست می توانید پاسخ پرسش های نمونه درس اول تاریخ دوازدهم انسانی را مشاهده کنید. این سوالات در امتحانات نهایی شما مطرح خواهد شد و به شما دانش آموزان پیشنهاد می کنید بر روی این سوالات تسلط داشته باشید.

گام به گام درس 10 تاریخ دوازدهم انسانی

گام به گام درس 10 تاریخ دوازدهم انسانی

پاسخ سوال 1: تغییرات زیر در قانون انتخابات این انجمن‌ها ایجاد شد:

  • الف: برداشتن غیر مسلمان بودن و مرد بودن از شرایط انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان
  • ب: حذف قید سوگند خوردن به قرآن مجید و تبدیل آن به سوگند خوردن به کتاب آسمانی

پاسخ سوال 2: مبارزه فرهنگی با اتکا بر آگاهی دادن به مردم و تبلیغ و ترویج باورهای دینی به همراه روشنفکری علیه اقدامات رژیم پهلوی صورت می‌گرفت. روحانیون، معلمان، استادان دانشگاه، دانشجویان و دانش‌آموزان در عرصه مبارزه فرهنگی با رژیم فعالیت می‌کردند، و در مساجد، حسینیه‌ها و مدارس و دانشگاه‌ها به ترویج فرهنگ دینی مشغول بودند. معروف‌ترین چهره‌های فرهنگی، علامه طباطبایی، آیت الله طالقانی، آیت الله مطهری، آیت الله بهشتی، دکتر شریعتی، دکتر باهنر و دکتر مفتح بودند.

پاسخ سوال 3: در زمینه فرهنگی، رژیم پهلوی کوشید، میان فرهنگ ایرانی و فرهنگ اسلامی، تقابلی مصنوعی ایجاد کند. به بهانه ناهمخوانی تاریخ هجری شمسی با فرهنگ ایرانی، تاریخ شاهنشاهی را جایگزین تقویم هجری شمسی کرد.

پاسخ سوال 4: زیرا جیمی کارتر، رئیس جمهور آمریکا، در سال 1355 برای کاهش تنفر عمومی از سیاست‌های آمریکا به شعار دفاع از حقوق بشر متوسل شد. به همین دلیل او از شاه خواست به تبعیت از سیاست فضای باز آمریکایی، اوضاع عمومی زندانیان را بهبود بخشد، شکنجه زندانیان را کاهش دهد و به مطبوعات اجازه دهد بطور ملایم و محدود از دولت انتقاد کنند.

پاسخ سوال 5: به دنبال انتشار این مقاله، مردم قم در 19 دی 1356 قیام کردند. اما ماموران حکومتی آنها را به خاک و خون کشیدند. در چهلم شهدای قم، در 29 بهمن همان سال مردم تبریز به پا خواستند، که این اجتماع نیز با یورش نیروهای حکومت مواجه شد و تعدادی شهید یا مجروح شدند. در سال 1357 اعتراضات به شهرهای دیگر گسترش یافت. پیام این قیام جدید عهد و رهبری و افزایش تنفر ار رژیم شاهنشاهی بود.

پاسخ سوال 6: این تظاهرات عظیم، دولت آمریکا را به این نتیجه رسید، که روی کار آوردن دولت نظامی از هاری، نتیجه‌ای نداشته است. علاوه بر این، مردم ایران متحد هستند و طرح اطاعت از رهبری خود مصمم و جدی هستند و بالاخره اینکه آمریکا برای حفظ منابع خود در ایران باید به فکر مهره دیگری غیر از محمد رضاشاه باشد.

پیشنهادی : نمونه سوال نوبت اول تاریخ دوازدهم | نمونه سوالات امتحان نهایی تاریخ دوازدهم