گام به گام درس 12 تاریخ دوازدهم انسانی

پاسخ پرسش های نمونه درس دوازدهم تاریخ دوازدهم انسانی

گام به گام درس 12 تاریخ دوازدهم انسانی

نام درس :  تاریخ  | موضوع : گام به گام | نویسنده : نمره یار

منتشر شده در نمره یار  | پایه و رشته :  دوازدهم انسانی

گام به گام درس 12 تاریخ دوازدهم انسانی – در این پست می توانید پاسخ پرسش های نمونه درس اول تاریخ دوازدهم انسانی را مشاهده کنید. این سوالات در امتحانات نهایی شما مطرح خواهد شد و به شما دانش آموزان پیشنهاد می کنید بر روی این سوالات تسلط داشته باشید.

گام به گام درس 12 تاریخ دوازدهم انسانی

گام به گام درس 12 تاریخ دوازدهم انسانی

پاسخ سوال 1: مهمترین انگیزه و اهداف صدام از هجوم نظامی به ایران شامل:

  • الف: حاکمیت بر آبراه مهم اروند رود، دسترسی و تسلط بر خلیج فارس و جدایی جزایر سه گانه ابوموسی، تنب کوچک و بزرگ و استان خوزستان از ایران
  • ب: تضعیف و نابودی انقلاب اسلامی و جلوگیری از انتشار افکار انقلابی در میان مردم عراق و به ویژه شیعیان آن کشور
  • پ: رسیدن به رهبری جهان عرب و ایفای نقش ژاندارمری در منطته

پاسخ سوال 2: مجامع بین‌المللی و در راس آن، شورای امنیت سازمان ملل متحد که مسئولیت حفظ صلح و امنیت جهانی و جلوگیری از تجاوز دولت ها به دیگر کشورها را بر عهده دارد. در برابر یورش آشکار نیروهای رژیم بعثی عراق به خاک ایران به صورت قاطع و موثر به وظایف رسمی و قانونی خود عمل نکرد. این شورا چند روز پس از شروع جنگ تحمیلی با صدور قطعنامه‌ای بدون آنکه تجاوز نیروهای بعثی به خاک ایران را محکوم کند و از دولت تجاوز بخواهد از مناطق اشغالی عقب نشینی نماید. تنها دو کشور را به خو دداری از ادامه جنگ، تلاش برای حل مسالمت آمیز اختلافات فراخواند. در طول هشت سال جنگ تحمیلی قدرت‌های بزرگ مانند: آمریکا، شوروی، فرانسه، آلمان و انگلستان، علاوه بر دادن انواع سلاح‌های پیشرفته و حتی تسلیحات شیمیایی به رژیم بعثی عراق، به لحاظ سیاسی نیز آشکار و پنهان از این رژیم جانبداری کردند. برخی از کشورهای منطقه خلیج فارس نیز اشکال مختلف مدام باری میرساندند . پاره ای از کشورها نیز به ظاهر سباست بی طرفی را در پیش گرفتند، ولی در موارد متعدد از سیاست های تجاوزکارانه مدام حمایت می کردند.

پاسخ سوال 3: مروری بر وضعیت حاکم بر دفاع مقدس و ترکیب جمعیتی رزمندگان اسلام از قومیت‌ها و مذاهب مختلف گویای آن است که بعد از انقلاب اسلامی، دفاع مقدس نیز تجلی همبستگی و تقویت هویت ملی ایرانیان بوده است. حتی میزان اعتماد سیاسی مردم به مسئولان در این دوران به نحو شگفت انگیزی بالا برده است. از جمله نهادهای تقویت هویت و اتحاد ملی حضور اقلیت‌های دینی و اقوام مختلف در دفاع مقدس است. واقعیت آن است که در جنگ تحمیلی مسائل فرهنگی کنار گذاشته شد و تمامی اقوام و مذاهب اعم از مسیحی و مسلمانان، یکپارچه به میدان آمدند و همین اتحاد باعث به سرانجام رسیدن دفاع مقدس شد.

پاسخ سوال 4: با شروع تجاوز رژیم بعثی عراق از همه قشرهای ملت خواستند تا برای دفاع از ایران به سوی جبهه های نبرد شتابند. از مسئولان خواستند تا جنگ را مسئله اصلی کشور بدانند و برای پیشبرد آن تا پیروزی نهایی بر دشمن، بستگی به رزمندگان و مردم باری برساند. اهتمام ایشان بر تقویت بنیه دفاعی و حمایت ایشان برای بالابردن کیفیت و کمیت امکانات و تجهیزات نظامی و تامین بودجه جنگ از جمله تدابیر رهبری ایشان بود.  مهمترین اقدام ایشان ایجاد تحول در روح و روان جوانان ایرانی بود، با تمسک به مفاهیم جهاد شهادت و یادآوری حماسه عاشورا.

پیشنهادی : نمونه سوال نوبت اول تاریخ دوازدهم | نمونه سوالات امتحان نهایی تاریخ دوازدهم

تو کنکور قبول میشی، اما چطوری؟

همه میگن فقط با تلاش و پشتکار! نه اینطور نیست!تلاش وقتی نتیجه میده که برای رفع اشکالات درسی، برای افزایش انگیزه و داشتن روحیه‌ی قوی، بهترین پشتیبان و استاد همراهت باشه. تو هم کنکوری هستی و برای قبولی در کنکور حداقل یکی ازین موارد رو نیاز داری و حقته که داشته باشیاز هرجای ایران که هستی، می‌تونی همین الان مشاوره رایگان بگیری