گام به گام درس 6 تاریخ دوازدهم انسانی

پاسخ پرسش های نمونه درس ششم تاریخ دوازدهم انسانی

گام به گام درس 6 تاریخ دوازدهم انسانی

نام درس :  تاریخ  | موضوع : گام به گام | نویسنده : نمره یار

منتشر شده در نمره یار  | پایه و رشته :  دوازدهم انسانی

گام به گام درس 6 تاریخ دوازدهم انسانی – در این پست می توانید پاسخ پرسش های نمونه درس اول تاریخ دوازدهم انسانی را مشاهده کنید. این سوالات در امتحانات نهایی شما مطرح خواهد شد و به شما دانش آموزان پیشنهاد می کنید بر روی این سوالات تسلط داشته باشید.

گام به گام درس 6 تاریخ دوازدهم انسانی

گام به گام درس 6 تاریخ دوازدهم انسانی

پاسخ سوال 1: انقلاب صنعتی و ساخت سلاح‌های آتشین مانند تفنگ، توپ و کشتی‌های جنگی، قدرت سیاسی و نظامی دولت‌های اروپایی و به دنبال آن، سیاست‌های استعماری آنان به طرز چشمگیری توسعه یافت. انگلستان؛ فرانسه، اسپانیا، پرتغال و سپس آلمان و برخی دیگر از دولت‌های اروپایی، کشورها و مناطق مختلفی را در قاره‌های آسیا، آفریقا، آمریکا و اقیانوسیه را مستعمره خود کردند، و باهم دیگر به رقابت و در مواردی به ستیز برخواستند.

پاسخ سوال 2: در سده‌ی 91 میلادی دو جریان فکری، ملی گرایی و آزادی خواهی در بسیاری از سرزمین‌ها و جوامع اروپایی شدت گرفت و زمینه ساز شکل گیری کشورها و دولت‌های ملی شد. تفکر ملی گرایی مردمان و گروه‌های قومی را که تاریخ و فرهنگ و زبان مشترکی داشتند.

پاسخ سوال 3: آلمان از یک سو با هدف مقابله با تهدیدات خارجی به ویژه خطر حمله فرانسه و از طرف دیگر، برای پیشبرد سیاست‌های توسعه طلبانه خود در اروپا و فراسوی دریاها، مبادرت به انعقاد پیمان اتحاد سیاسی و نظامی با برخی از کشورها کرد. از این رو، نخست با امپراتوری اتریش-مجارستان پیمان اتحاد بست. سپس ایتالیا را نیز وارد این پیمان کرد و اتحاد سه گانه را تشکیل داد. در مقابل فرانسه، برای خروج از انزوای سیاسی و پایان دادن به برتری جویی آلمان، نخست با روسیه و سپس با انگلستان پیمان جداگانه‌ای منعقد کرد، که آنها را دو به دو شریک و متحد سیاسی، نظامی و اقتصادی یکدیگر قرار می‌داد. مدتی بعد انگلستان و روسیه با بستن معاهده 1907 میلادی، به اختلافات خود در ایران، افغانستان و تبت پایان دادند و عملا اتفاق سه گانه را در برابر اتحاد سه گانه به وجود آوردند.

پاسخ سوال 4: مهمترین علل بروز جنگ چهانی اول، اختلافات مرزی و دشمنی شدید آلمان و فرانسه، مسابقه تسلیحاتی، رقابت بر سر مستعمرات و اقدام برای توسعه و نفوذ و دخالت در منطقه شبه جزیره بالکان بود. اما در این میان، رقابت بر سر مستعمرات و تسلط بر آنها مهمتر بود.

پاسخ سوال 5: در شهرها تورم بطور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته و قحطی شدیدی بروز کرده است. تلفات انسانی ناشی از قحطی و جنگ، بین یکصدهزار تا دو میلیون نفر برآورده شد. یعنی مردم ایران برای جنگی که خود نقشی در آن نداشتند، بهایی این چنین سنگین پرداختند. ارتش‌های متخاصم، محصولات کشاورزی، دامی و حتی خود دام‌ها را مصادره می‌کردند و برای ارتزاق، خود مردم را در مناطق مختلق، بالاخص در روستاها تحت فشار قرار می‌داند.

پیشنهادی : نمونه سوال نوبت اول تاریخ دوازدهم | نمونه سوالات امتحان نهایی تاریخ دوازدهم