گام به گام درس 8 تاریخ دوازدهم انسانی

پاسخ پرسش های نمونه درس هشتم تاریخ دوازدهم انسانی

گام به گام درس 8 تاریخ دوازدهم انسانی

نام درس :  تاریخ  | موضوع : گام به گام | نویسنده : نمره یار

منتشر شده در نمره یار  | پایه و رشته :  دوازدهم انسانی

گام به گام درس 8 تاریخ دوازدهم انسانی – در این پست می توانید پاسخ پرسش های نمونه درس اول تاریخ دوازدهم انسانی را مشاهده کنید. این سوالات در امتحانات نهایی شما مطرح خواهد شد و به شما دانش آموزان پیشنهاد می کنید بر روی این سوالات تسلط داشته باشید.

گام به گام درس 8 تاریخ دوازدهم انسانی

گام به گام درس 8 تاریخ دوازدهم انسانی

پاسخ سوال 1: جامعه ملل که برای کمک به حل و فصل اختلافات کشورها و جلوگیری از دشمنی و جنگ میان دولت‌ها به وجود آمده بود. فاقد قدرت کافی برای تحقق این هدف بود و تصمیماتش ضمانت اجرایی لازم را نداشت. حضور نداشتن برخی از کشورها در این نهاد بین المللی نقش مهمی در ناکامی آن داشت . آمریکا که خود پیشنهاد تاسیس جامعه ملل را داده بود به عضویت آن در نیامد. شوروی نیز عضو این نهاد جهانی نشد. آلمان و ژاپن هم عضویت داشتند که با خروج از آن موجب بی اعتباری بیشتر جامعه ملل شدند. به همین سبب بود که جامعه ملل در فاصله میان دو جنگ در مقابل تهاجم نظامی برخی دولت‌ها به کشورهای دیگر جز محکوم کردن اقدام دیگری نتوانست انجام دهد.

پاسخ سوال 2: استالین با تحکیم موقعیت سیاسی خود، قدم در مسیر دیکتاتوری گذاشت و عده زیادی از بلشویک‌های قدیمی، اندیشمندان، افسران ارتش، امضای حزب کمونیست دیپلمات‌ها و مردم عادی را که در برابرش مقاومت و مخالفت می‌کردند، به مرگ محکوم کرد یا به اردوگاه‌های کار اجباری در سیبری فرستاد که هیچ گاه از آنجا بازنگشتند. حکومت استالین با اجرای برنامه‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی تغییر و تحول چشمگیری در شوروی ایجاد کرد. یکی از این برنامه‌ها و طرح‌ها، اشتراکی کردن مزارع کشاورزی بود که با اعمال قدرت و خشونت بسیار آغاز شد. علاوه بر این برنامه‌ای را با هدف صنعتی کردن سری کشور به اجرا درآورد. اساس برنامه صنعتی استالین، بر تولید کالاهای سرمایه‌ای و سلاح‌های جنگی استوار بود. موسیلینی، فاشیست ها یک گروه ملی‌گرای افراطی بودند که می‌خواستند دولت تک حزبی قدرتمند متمرکزی در ایتالیا ایجاد کند. آنها برای آزادی و دموکراسی ارزش و اعتباری قائل نبودند. موسیلینی پس از پیروزی در انتخابات مجلس که در فضایی آکنده از زور و تقلب برگزار شد در مدت کوتاهی با از بین بردن احزاب رقیب قدرت را یکپارجه کرد و خود را درجه به معنای رهبر نامید. او نیز همچون سایر دیکتاتورها به کمک وسایل ارتباط جمعی و و شگردهای تبلیغاتی گوناگون مردم را تحت نظارت و مراقبت کامل حکومت در آورده بود و با استفاده از یک سازمان امنیتی و پلیسی معترضان و مخالفان را سرکوب می‌کرد. موسیلینی تا حدود زیادی به وعده‌های خویش درباره کاهش بیکاری و تورم و پایان دادن به اعتصاب‌ها عمل کرد .از این رو تا زمانی که ایتالیا درگیر جنگ جهانی دوم نشده بود. بسیاری از مردم این کشور شیفته وی بودند و از اینکه با رهبری کشورشان در ردیف قدرت های بزرگ قرار گرفته، به خود می بالیدند. هیتلر: پس از موفقیت نازی ها در انتخابات مجلس هیتلر با حمایت صاحبان صنایع ماشراف زمیندار به افسران ارتش. صدراعنلم آلمان شد .در سال 1933 میلادی، او سپس با قبضه کامل قدرت، نظام دیکتاتوری تک حزبی را در کشور برقرار و خود را پیشوا اعلام کرد. در این زمان تمام حزب‌های سیاسی به جز حزب نازی منحل و نیروی پلیس و سازمان‌های دولتی از افراد غبر نازی پاکسازی شدند. همچنین مسئولیت تامین امنیت داخلی به عهده سازمان پلیس مغنی، موسوم گشتاپو گذاشته شد و از اردوگاه‌های کار اجباری برای مخالفان ایجاد شد. هیتلر و نازیه‌ا پس از به دست گرفتن زمام امور و لغو قرارداد ورسای، برای متحول کردن اقتصاد آلمان و تحتق وعده‌های خویش برنامه های گوناگونی را اجرا کردند. ساخت شبکه وسیعی از جاده‌ها و راه آهن، ایجاد موسسات عمومی و راه اندازی کارخانه‌های بزرگ به خصوص صنایع تسلیحاتی از جمله طرح های عمرانی و اقتصادی بود که به اجرا در آمد و به بحران رکود و بیکاری در آلمان پایان داد.

پاسخ سوال 4: علت گرایش رضاشاه به آلمان علاوه بر تمایل دولت انگلیس و نظر مساعد آن در این باره می‌توان دلایل جدیدی نیز پیدا کرد. اما آنچه مهمتر از دیگر موارد می‌باشد. سیاست نیروی سوم است که به علت تنفر عمومی مردم ایران از روس و انگلیس همواره در تاریخ سیاسی این کشور در میان جامعه زمینه بسیار مناسبی داشت. دولت‌ها معمولا برای جلب حمایت مردم از تأکید بر این امر ناگزیر بودند. رضا شاه پس از رسیدن به سلطنت بر همان سیاست خارجی که اسلاف مشروطه خواهش ادعا داشتند تکیه نمود:(( روابط خوب با روسیه و انگلیس )). ظاهرا اولین اقدام مهم رضا شاه کاهش وابستگی ایران به این دو قدرت (شوروی و انگلیس) و نهایتا کاستن قطع نفوذشان در سیاست ایران بود. در مورد روابط با آلمان علاوه بر قدرت سوم باید به این امر توجه کرد که آن مسابقه مداخله استعماری در خاورمیانه نداشت تا احساسات ایرانیان را جریحه دار کند و از طرف دیگر، یکی از کشورهای پیشرفته جهان در زمینه علم و تکنولوژی بود و به خوبی می‌توانست به کشور توسعه نیافته مانند ایران کمک کند؛ چرا که سرمایه مشاوران فنی واحدهای صنعتی و ماشین آلات آماده برای صدور در اختیار داشت. از طرف دیگر رضاشاه تمایل شدید به صنعتی کردن کشور داشت؛ لذا خواهان کشوری بود که این امکانات را به راحتی و ارزان در اختیار او قرار بدهد. البته نیاز آلمان و مواد خام باعث شده بود که این کشور بتواند همگام با نیازهای ایران حرکت کند و نیازهای آن را برطرف سازد.
پاسخ سوال 5: جنگ بخش وسیعی از اروپا را به ایران و اقتصاد آن را نابود کرد. اما کشورهای اروپای غربی پس از پایان جنگ، بی‌درنگ با کار سخت و برنامه ریزی موثر و هوشمندانه انجام دادن اصلاحات اجتماعی و دریافت کمک‌های اقتصادی از آمریکا بازسازی را آغاز کردند و به سرعت در مسیر رشد و رونق علمی، فناوری و اقتصادی قرار گرفتند. از جمله آلمان غربی در کمتر از ۲۰ سال به قدرت صنعتی و اقتصادی بزرگی در جهان تبدیل شد. از نظر سیاسی نیز دموکراسی توسعه پیدا کرد و حکومت‌های آزاد و مردمی گسترش یافتند ژاپن، صنعتی ترین کشور آسيا، پس از شکست در جنگ جهانی دوم به اشغال آمریکا درآمد، قانون اساسی جدید آن کشور، دموکراسی را تقویت و قدرت سیاسی را از اختیار امپراتور به فرماندهان نظامی خارج کرد و به نمایندگان منتخب ملت سپرد. ژاپنی‌ها نیز با سخت‌کوشی و برنامه‌ریزی دقیق به موفق‌ترین قدرت پیشرو اقتصادی در جهان تبدیل شدند . تولید صنعتی کشور در سال ۱۹۵۳ میلادی به میزان تولید سال های آغازین جنگ جهانی دوم رسید.

پیشنهادی : نمونه سوال نوبت اول تاریخ دوازدهم | نمونه سوالات امتحان نهایی تاریخ دوازدهم